Kontrolní úřad: Vnitro a obrana nesledovaly, jestli vysoké školy pro policisty a vojáky fungují efektivně

Dvěma státním vysokým školám rostly náklady na provoz, i když se jim nedařilo naplnit vzdělávací potřeby policie a armády. Vyplývá to z prověrky, o které v pondělí informoval Nejvyšší kontrolní úřad. Zásadním problémem podle zprávy je počet absolventů Univerzity obrany a Policejní akademie, kteří nenastoupí mezi vojáky a policisty. Resorty vnitra a obrany podle úřadu nesledují, jestli školy fungují efektivně.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:46 7. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dny NATO v Ostravě

Na rozdíl od Policejní akademie se v armádě uplatnil výrazně větší počet vystudovaných důstojníků. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policejní akademie v Praze a Univerzita obrany v Brně jsou jediné dvě státní vysoké školy v Česku. Prvně jmenovaná spadá do rozpočtu ministerstva vnitra, druhá je financována z kasy ministerstva obrany.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) pracovalo u policie v letech 2016–2019 třikrát více vysokoškolsky vzdělaných policistů, než je potřeba.

„Výsledkem je podle ministerstva vnitra vysoká fluktuace a dřívější odchody ze služebního poměru. Ministerstvo ale tuto situaci nezohlednilo a nastavilo počty studentů přijímaných na Policejní akademii tak, že neodpovídaly skutečným potřebám policie,“ píšou kontroloři ve zprávě.

‚Dřívější upozornění přinesla změny.‘ Kontrola na ministerstvu školství neodhalila vážné chyby

Číst článek

Přes 40 procent policistů si během výkonu služby volilo jinou vysokou školu, protože ministerstvo vnitra nevyžadovalo absolvovaný obor právě z Policejní akademie.

„Navíc resort včetně policie nepovažoval Policejní akademii za profesní akademii policistů,“ uvádí NKÚ. Náklady na provoz akademie ale v letech 2016–2019 rostly. Ve vedoucích pozicích policie se uplatnilo pouze 21 procent absolventů státní akademie.

Podle kontrolorů má podobné problémy i brněnská Univerzita obrany. „Počet jejích absolventů vojáků v letech 2016 až 2019 klesal a požadavky ministerstva obrany na počet přijímaných studentů se dařilo plnit pouze z 64 %. Počet neobsazených míst pro vysokoškoláky v armádě ale vzrostl za toto období o 15 %.“

Na rozdíl od Policejní akademie se v armádě uplatnil výrazně větší počet vystudovaných důstojníků. Obdobně ale narostly náklady, a to až o 188 milionů korun.

Žalobci chtějí poslat do vazby soudce pražského vrchního soudu a další. Bojí se ovlivňování svědků

Číst článek

„Přestože se vynakládané prostředky zvyšovaly, nezabýval se ani jeden z resortů tím, jak efektivně státní vysoké školy fungují,“ konstatuje úřad. Oba resorty měly více sledovat hospodaření s nemovitostmi, náklady na studenta. Ministerstva se ale výsledkům brání.

Reakce ministerstev 

„Areál Lhotka, se kterým Policejní akademie hospodaří, je multifunkční areál, který, vedle Policejní akademie ČR, využívají i jiné útvary policie a ministerstva vnitra a v žádném případě nelze hovořit o jeho nehospodárném využívání,“ sdělil Jiří Korbel z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Uvedl, že s ohledem na rostoucí náklady na údržbu a provoz areálu Policejní akademie ČR a míru inflace, se reálný rozpočet této organizační složky státu nezvyšuje.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška je opakované vytknutí snižujícího se počtu absolventů a naopak zvyšující se rozpočet Univerzity obrany v letech 2016 až 2019 logickým dopadem skutečnosti, že délka studia na univerzitě je pět let, přičemž do roku 2014 fakticky nebyl doplňován personál ozbrojených sil. Tomu odpovídal i stále se snižující počet přijímaných studentů.

„Naopak po roce 2014 došlo s navýšením rozpočtu MO k navyšování tabulkových míst pro vojáky, což vyvolalo i zvýšený požadavek na počet přijímaných studentů, který se nutně odrazil ve zvýšeném rozpočtu Univerzity obrany,“ uvedl mluvčí. Za zásadní v hodnocení NKÚ považuje ministerstvo to, že kontroloři nezjistili žádné porušení právních norem s trestní odpovědností nebo porušení rozpočtové kázně, dodal.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme