Kostely po celém Česku se otevřely návštěvníkům. Brno si připomnělo odstřelený novogotický chrám

Více než 1600 kostelů se zapojilo do dalšího ročníku Noci kostelů. Na návštěvníky čekaly koncerty, workshopy, přednášky a komentované prohlídky bohoslužebných prostor. Loni bylo po celé České republice zaznamenáno více než půl milionu návštěvnických vstupů. Podle výzkumu agentury IBRS, který si nechala vypracovat Česká biskupská konference, je Noc kostelů mezi lidmi nejvíce reflektovanou církevní akcí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostely se otevřely nejen po celém Česku, ale i v zahraničí. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nejvíce kostelů se zapojilo v Brně. Lidé se při Noci kostelů potkávali také na místě, kde už žádný chrám není. V Brně-Černovicích si totiž už pět let připomínají novogotický kostel svatého Floriána, odstřelený v roce 1960.

Nové varhany ve svatovítské katedrále zahrají příští rok v létě. Ve sbírce chybí necelé dva miliony

Číst článek

„Najít stopy po kostele nám trvalo zhruba tři měsíce, kdy jsme procházeli archivy v Brně i Rajhradě i zpovídali pamětníky. Nakonec se nám podařilo získat přesný zákres ze starého katastru, několik fotografií a plány kostela,“ uvedl Ladislav Kotík z Černovického sdružení.

Přes 111 tisíc vstupů od 251 kostelů zaznamenala pražská arcidiecéze. Celkem bylo přihlášených na 353 církevních budov, uvedli organizátoři na oficiálním webu akce.

Náhodný vznik

Noc kostelů je i pro nejširší veřejnost příležitostí poznat kulturní hodnotu kostelů, ale také se seznámit s křesťanstvím prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelního představení, rozhovoru či setkání. Lidé se mohou podívat do sakristií, klášterních zahrad, zvonic a krypt, vystoupat do věží nebo si zkusit zahrát na varhany.

V České republice se první Noc kostelů uskutečnila v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce koná od roku 2005. Akce vznikla náhodou, když o rok dříve nechal kostelník jednoho z vídeňských chrámů při úklidu otevřené dveře. Kolemjdoucí potom se zájmem do kostela vstupovali. Noc kostelů se koná také na Slovensku, v Estonsku a v roce 2016 se k ní připojilo Švýcarsko.

ČTK, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme