Noční déšť nezpůsobil větší škody, ale jedno úmrtí

Déšť a silné noční bouřky nezpůsobily na našem území výraznější škody. Nejsilnější přeháňky zažili obyvatelé jižních a jihozápadních Čech. Špatné počasí by mělo pokračovat ale i dnes. Na Moravě a ve Slezsku ojediněle očekávejte přívalové deště a krupobití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah blesku usmrtil patnáctiletého chlapce včera večer v letním táboře Dlouhé Hradiště na Tachovsku. Přestože včerejší večerní bouře v Plzeňském kraji neměla takový ničivý charakter ani sílu jako před týdnem, blesk zasáhl 15letého chlapce a usmrtil ho. Ten se ukrýval před deštěm pod stromem, do kterého uhodil blesk. Mladíkovi nepomohla ani přivolaná letecká záchranka, která na místo neštěstí dorazila z Plzně-Líní. Lékaři našli chlapce v bezvědomí, z něhož se ho už nepodařilo přivést zpět k životu.

Silné noční bouřky způsobily ve středních Čechách škody za více než 2,5 milionu korun. Dva rodinné domy zachvátil požár, v jednom případě byl majitel budovy zasažen kouřem. Jak dodává náš spolupracovník Ladislav Pavlík, mimořádné události se odehrály pouze s hodinovým odstupem. Jako první zasáhl blesk rodinný dům v Bošíně na Nymbursku. Zde zapálil střechu a půdu, poškodil tak přes intervenci jedné profesionální a dvou dobrovolných jednotek omítku budovy a uskladněnou píci. Škoda za půl miliónu korun přitom vznikla půl hodiny po půlnoci. O hodinu později uhodil blesk na Benešovsku v Třemošnici. Zde hasiči vyčíslili škodu ještě o půl miliónu korun více, když zde opět tři jednotky likvidovaly požár střechy a podkroví. Větší škody se ovšem na rozdíl od týden staré vichřice středočeskému regionu vyhnuly.

Jak potvrzuje Marie Odstrčilová z Českého hydrometeorologického ústavu - pršet má i dnes, přívalové deště a krupobití ale hrozí spíš na Moravě a ve Slezsku. "Samozřejmě nejsou vyloučeny silné bouřky ani v Čechách, ale myslíme si, že tam už by spíš mělo jít o trvalejší déšť. Na Moravě a ve Slezsku čekáme, že vystoupí teploty na východě až 28 stupňů Celsia a dojde k přehrátí zemského povrchu, a tak by ty bouřky mohly být ještě silné a ojediněle doproázené krupobitím a přívalovými srážkami. Ojediněle pro nás znamená pravděpodobnost do 30 procent."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová, Ladislav Pavlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme