Noční vichřice kácela stromy, na mnoha místech nešla elektřina

Polámané stromy, potrhané elektrické vedení a poškozené střechy zůstaly po vichřici, která se v sobotu večer přehnala přes Českou republiku. Rychlost větru místy dosahovala síly orkánu. K nejvíce zasaženým krajům patří Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Středočeský, Liberecký a východní Čechy. Například ve Středočeském kraji kácela vichřice stromy nejen na silnice, ale i na budovy a elektrické vedení. V obci Pchery na Kladensku strom padl na autobus s asi deseti lidmi. Nikdo nebyl zraněn. Škody půjdou podle odhadů do milionů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči odstraňují strom vyvrácený prudkým větrem | Zdroj: ČTK

Vichřice zasáhla v širokém pásu středočeský region od západu a jihozápadu. Nejvíce řádila na Rakovnicku, Berounsku, Kladensku, Mělnicku, Mladoboleslavsku a Nymbursku.

Energetici kvůli velkému počtu pokácených stromů na vedení nestačili v noci rychle odstraňovat škody a místy tak museli lidé vydržet bez proudu delší dobu.

Podle mluvčího středočeských hasičů vyjeli hasiči od sobotního večera do nedělního rána k více než 60 případům především pokácených stromů. Na Kladensku padly stromy již v sobotu večer například na dva domy v obcích Brandejsko a Libochovičky.

V Ústí nad Labem najel do spadlého stromu vlak. Dopravu z ústeckého nádraží Střekov do Litoměřic musely České dráhy přerušit. Také tato nehoda se obešla bez zranění. Na Lounsku a Chomutovsku vítr sebral střechy několika objektů.

Už v sobotu vpodvečer napáchala bouře škody na západě Čech. V Lokti na Sokolovsku poblíž motokrosového areálu vichr zvedl velký stan a jeho nosné trubky pak zranily dva muže. Oba skončili s lehkým zraněním v nemocnici.

V Plzeňském kraji bouře nejvíce udeřila na Tachovsko. Podle mluvčího krajských hasičů Františka Vaška blesk zasáhl trafostanici v Brodu nad Tichou, v Chodové Plané spadl strom na auto a u Šťáhlavic vzplál stoh.

Velké štěstí měl otec s malým synem v Karlových Varech v části Tašovice. Na jejich chatu, kde byli v době velkého větru, spadl strom a celou ji zničil. Oba naštěstí vyvázli bez zranění.

Nedaleko Kadaně udeřila takzvaná húlava, tedy krátkodobé horizontální tornádo. Vichr zlomil čtyři stožáry mezinárodního vedení velmi vysokého napětí a přerušil dodávky elektřiny do Německa.

Bouřky nás čekají i v pondělí. Meteorologové upozorňují, že v západních Čechách se mohou objevit i přívalové srážky a kroupy.

Martin Hromádka, Marie Matúšů, Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme