Příznivci Nočních vlků s Foldynou uctili památku padlých vojáků. Odpůrci křičeli: Hanba, zrádci

Několik desítek českých sympatizantů kontroverzního ruského motorkářského klubu Noční vlci ve středu dopoledne dorazilo na Olšanské hřbitovy v Praze, aby uctili památku sovětských i československých vojáků padlých za druhé světové války. Stejně jako v minulých letech se před hřbitovem sešli kromě příznivců také odpůrci klubu a současné politiky Ruska, kteří při příchodu motorkářů na hřbitov pískali, křičeli na ně: „Hanba“ nebo „Zrádci“.

Fotogalerie Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli omezením spojeným s epidemií koronaviru se letos stejně jako před rokem neuskutečnila cesta ruských členů klubu z Moskvy do Berlína, příznivci spolku proto uspořádali lokální jízdy bez Rusů.

Takový obyčejný Čech v Moskvě. Ruská státní televize za něj vydávala redaktora Sputniku

Číst článek

Na středeční akci dohlížejí policisté i členové antikonfliktního týmu, zatím nemuseli řešit vážnější incidenty kromě případu, kdy si jeden z aktivistů odmítl nasadit roušku.

Na hřbitov dorazilo podle zpravodaje agentury ČTK zhruba 150 lidí. Nechyběl mezi nimi stejně jako v předchozích letech poslanec SPD Jaroslav Foldyna.

Nejdříve uctili památku padlých československých vojáků minutou ticha a hymnou někdejšího společného státu u jejich památníku na hřbitově. Poté se přesunuli k hrobům padlých rudoarmějců. Účastníci pietního shromáždění měli na sobě roušky či respirátory a organizátoři je vyzývali k dodržování rozestupů.

Odpůrci Nočních vlků

Před hřbitovem se ještě před začátkem pietního aktu u hrobů sovětských vojáků sešlo několik desítek odpůrců Nočních vlků, kteří si přinesli vlajky Česka, Evropské unie nebo NATO i transparent s nápisem: „Prahu osvobodili Vlasovci! Rudá armáda je popravila nebo odvlekla do gulagu.“

Protest spolku Pulse of Europe má dát najevo nesouhlas s tím, že Noční vlci využívají památku padlých k propagaci nynější agresivní a imperiální politiky Ruské federace, řekl za organizátory Tomáš Peszynski.

Motorkářský klub, známý dobrými vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, jeho odpůrci označují za extrémní nacionalisty a jejich jízdy Evropou za provokaci.

Čeští příznivci Nočních vlků se sešli 5. května na Olšanech. U vchodu protestovali jejich odpůrci. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Napjaté vztahy Česka a Ruska

Letošní připomínky konce druhé světové války se konají v době napjatých česko-ruských vztahů. Už v minulosti je poznamenalo několik sporů, nyní eskalovaly poté, co Praha v polovině dubna obvinila z výbuchů muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 členy ruské vojenské tajné služby GRU.

Z ČSSD do SPD. Poslanec Foldyna se stal členem Okamurova hnutí

Číst článek

Čeští motorkáři sympatizující s Nočními vlky se v předchozích dnech účastnili dalších pietních akcí, například u památníku padlých příslušníků Rudé armády v Ostravě či u památníku tankové bitvy u Staroviček na Břeclavsku.

V Praze během dne ještě uctí památku sovětských vojáků na Klárově a u bývalého památníku maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády v Praze 6, jehož odstranění Moskvu pobouřilo.

Česko si ve středu připomíná 76. výročí Pražského povstání, v neděli stejně jako většina evropských států Den vítězství jako připomínku konce druhé světové války v Evropě. Většinu československého území osvobodila od nacistické okupace Rudá armáda, západní část země americké jednotky. Při osvobozování Československa padlo zhruba 150 tisíc sovětských vojáků. Na Olšanských hřbitovech je pochováno 429 z nich.

Čeští příznivci Nočních vlků se sešli 5. května na Olšanech. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme