Noční vlci přijeli do Prahy. Čekali na ně odpůrci s vlajkami Evropské unie, Česka i Ukrajiny

Motorkáři z ruského nacionalistického klubu Noční vlci v Praze uctili památku ruských vojáků padlých za druhé světové války. Na Olšanských hřbitovech na ně čekalo více než 150 příznivců i desítky odpůrců. Obě skupiny se slovně střetly, policie jednoho muže zadržela. Mezi příznivci ruských nacionalistů byl i poslanec a místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, který se s oponenty hádal a s jedním i postrkoval.

Video Praha (Aktualizováno: 17:10 7. 5. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desítky motorkářů z ruského nacionalistického klubu Noční vlci a jejich příznivců se sjely 7. května 2018 v Průhonicích u Prahy. Odtamtud zamířili na Olšanské hřbitovy. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Na Olšanské hřbitovy dorazili motorkáři kolem půl třetí místo avizovaných 13:00. Položili věnce u památníku padlých vojáků. Před jejich příjezdem se u vstupu na hřbitovy odehrály ostré slovní přestřelky mezi jejich příznivci a odpůrci, při kterých zasahovali policisté. Zastánci Nočních vlků vulgárně pokřikovali na demonstranty s vlajkami EU, Ukrajiny a NATO.

Policisté sice oddělili příznivce a odpůrce motorkářů páskou i auty, ale někteří z demonstrantů se pokusili dostat blíže k sympatizantům Nočních vlků. Policisté jednoho z nich zadrželi, řekla ČTK mluvčí Andrea Zoulová. „Policisté zajistili na Olšanských hřbitovech čtyřiačtyřicetiletého muže, který je podezřelý z přestupku proti veřejnému pořádku, konkrétně je to neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ uvedla Zoulová. 

Noční vlci na videu projíždí Vinohradskou ulicí v Praze:

Mezi protestujícími a příznivci Nočních vlků vznikaly slovní střety už dříve během dne v Průhonicích, kde se obě skupiny také setkaly. Sympatizanti ruského klubu na demonstranty pokřikovali „kašpaři“ a „zrádci vlasti“. Foldyna, který se s Nočními vlky sešel už v minulosti, se také s protestujícími slovně střetl a do jednoho strkal. Noční vlky pak hájil.

„Nepřijeli sem dělat politickou provokaci, ale uctít památku (ruských vojáků),“ prohlásil. ČSSD se podle serveru Lidovky.cz od Foldynovy účasti na akci Nočních vlků distancovala. „Jedná se o soukromou iniciativu Jaroslava Foldyny. Proto bych byl velmi nerad, kdyby byla ČSSD jakkoliv s průjezdem této kontroverzní motorkářské skupiny spojována,“ napsal serveru předseda strany Jan Hamáček.

Podpořit Noční vlky přišla ke hřbitovům mimo jiné jednička komunistů pro obecní volby v Praze a bývalá poslankyně Marta Semelová.

Noční vlci mají blízký vztah k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, který navštěvuje jejich akce. Spolek dříve dostával od Kremlu peníze, loni ale se žádostí o státní grant neuspěl. Šéf klubu Alexandr Zaldostanov je na sankční listině USA i EU za podporu ruské anexe ukrajinského Krymu. Noční vlci každoročně pořádají jízdy Evropou na výročí konce druhé světové války. V pondělí dopoledne dorazili do Průhonic u Prahy a odpoledne vyjeli do hlavního města.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme