Noční vlci se zastavili i v Děčíně. Víme, kdo nás osvobodil, řekl k pozvání Foldyna

Kontroverzní ruský motorkářský klub Noční vlci dnes projel i severočeským Děčínem. Zastávku domluvil poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna. Návštěva Děčína se obešla bez vážných incidentů, pak Noční vlci zamířili do Berlína. Skupina chce průjezdem Evropou oslavit výročí konce války, její odpůrci to pokládají za provokaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční vlci v Děčíně | Foto: Daniela Pilařová

Na Husovo náměstí v Děčíně dorazili motorkáři kolem 11:30. Prostor zaplnila zhruba stovka motorek. Asi o hodinu později vyrazili společně s místními na Folknáře, kde u hrobu rudoarmějců položili účastníci setkání věnce a květiny.

Obyvatelé Děčína, kteří na hřbitov přišli, návštěvu z Ruska vítali. Řada z nich s motorkáři plynulou ruštinou promluvila.

Z Děčína odjel klub směrem k Drážďanům, k česko-německé hranici ho doprovodili čeští motorkáři. Celá vzpomínková akce se v Děčíně obešla bez vážných incidentů.

Zastávku motorkářů z klubu, který je známý vztahy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, domluvil poslanec a děčínský zastupitel Jaroslav Foldyna (ČSSD).

„Když je tady taková možnost a příležitost pozvat lidi, kteří oslavují konec světové války, jsou hrdí na své předky, tak jsem tu příležitost viděl jako možnost, tak jsem je pozval,“ řekl.

„My víme, kdo nás osvobodil, kdo tu válku rozpoutal, kdo ji zvítězil, kdo byl agresor a kdo byl oběť,“ vysvětlil dále Foldyna, proč stál o přítomnost Nočních vlků v Děčíně.

Motorkáři se v uplynulých dnech poklonili památce válečných oběti už v Brně, kde se s nimi setkal jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Za společnou fotografii byl poté dalšími českými politiky kritizován. Skupina navštívila i bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi, několika motorkářům však tamní úřady zakázaly o předchozím víkendu vstup do Polska.

Noční vlci v Děčíně | Foto: Daniela Pilařová

V Praze v sobotu někteří lidé chtěli motorkářům zabránit v jízdě přes Václavské náměstí, kde si jim sedli do cesty. Policisté je ale odtáhli stranou. Jezdci po průjezdu náměstím pak pokračovali na Olšanské hřbitovy, kde uctili památku válečných obětí.

Cesta motorkářského klubu skončí v Berlíně 9. května, v den, kdy si Rusové připomínají vítězství nad nacistickým Německem.

Hlavní představitel Nočních vlků Alexandr Zaldostanov, který byl po ruském zabrání ukrajinského Krymu zařazen na sankční listinu EU, se průjezdu Evropou neúčastní.

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme