Nohavica, Sáblíková i německý exkancléř Schröder. Zeman rozdá 28. října státní vyznamenání

Rychlobruslařka Martina Sáblíková, písničkář Jaromír Nohavica nebo bývalý německý kancléř Gerhard Schröder by měli v sobotu večer na Pražském hradě dostat státní vyznamenání. U příležitosti výročí vzniku samostatného československého státu se také uskuteční na pražském Vítkově tradiční pietní akt. Na Pražském hradě pak budou jmenováni generálové. Tradiční přísaha vojáků se letos přesunula na Moravu do Vyškova a Brna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martina Sáblíková

Martina Sáblíková | Foto: Pavel Lebeda pro SPORT INVEST GROUP

Prezident Miloš Zeman již dříve uvedl, že státní vyznamenání udělí písničkaři Jaromíru Nohavicovi a rychlobruslařce Martině Sáblíkové.

Zeman 28. října ocení písničkáře Nohavicu. Oznámil to při návštěvě Českého Těšína

Číst článek

Řád bílého lva by měl podle Zahraniční kanceláře města Vídně v Praze dostat i vídeňský starosta Michael Häupl. Důvodem má být zlepšování a upevňování česko-rakouských vztahů.

Vláda Zemanovi navrhla vyznamenání hasiče Jana Odermatta, který podlehl zraněním z požáru lakovny ve Zvoli u Prahy. Mladá fronta Dnes uvedla, že mezi vyznamenanými bude i bývalý německý kancléř Gerhard Schröder a automobilový závodník Karel Loprais.

Mezi vyznamenanými budou podle zprávy serveru Aktuálně.cz také slovinský prezident Borut Pahor a zakladatel prvního hospice v Česku Miroslav Wajsar, kterého na ocenění navrhla Česká biskupská konference.

Návrhy na vyznamenání od 195 lidí

Letošní aranžmá oslav na Pražském hradě bude podle Ovčáčka podobné jako v minulosti. Zeman se před ceremoniálem s oceněnými setká. Předávání státních vyznamenání na Pražském hradě začne ve 20.00. Na začátku slavnostního večera pronese Zeman projev, následovat bude dekorování vyznamenaných a recepce v prostorách Španělského a přilehlých sálů.

Kardinála Vlka bych nevyznamenal, řekl Zeman. Uznání se naopak dočká Sáblíková

Číst článek

Na Hrad pravděpodobně opět nepřijdou rektoři vysokých škol, protože pozvání na oslavy, stejně jako v minulosti, nedostal od Zemana rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. To, že mu pozvánka nepřišla, potvrdil Bek Lidovým novinám.

Předseda České konference rektorů a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima již dříve řekl, že on sám bude v zahraničí a ostatní rektoři o své účasti rozhodnou podle toho, zda budou všichni pozváni. Rektoři tak opět založení státu oslaví v sobotu dopoledne na Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček už dříve řekl, že Zeman dostal od lidí návrhy na udělení státních vyznamenání 195 osobnostem. Kromě občanských a vládních návrhů může vybírat osoby doporučené poslanci nebo senátory. Zeman každoročně u příležitosti státního svátku 28. října vyznamenává tři až čtyři desítky lidí.

Kladení věnců se zrychlí

Předávání státních vyznamenání bude spolu s pietou u památníku na Vítkově vrcholem oslav. Pieta se bude konat bez proslovů, oproti předešlým letům se podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce změní choreografie.

V minulosti věnce kladli politici a zástupci různých organizací postupně, letos budou zařazeni do tří zástupů. Celý ceremoniál se tak urychlí, což nepochybně uvítá Zeman, který má potíže s chůzí a dlouhým stáním.

Odpoledne budou na Hradě jmenováni noví generálové. Vláda do vyšších generálských hodností navrhla současného ředitele Útvaru rychlého nasazení Libora Lochmana a ředitele moravskoslezských hasičů Vladimíra Vlčka.

Povýšení by se mohlo dočkat také šest vojáků včetně zástupce náčelníka Generálního štábu armády Aleše Opaty a šéfa Vojenského zpravodajství Jana Berouna.

V minulých letech se na Hradčanském náměstí konala přísaha vojáků. Letos byla přesunuta do Brna a do Vyškova, kde se uskuteční o den dříve.

Podle ministerstva obrany žádali o přesun představitelé moravských regionů. Server Aktuálně.cz již dříve uvedl, že podle nejmenovaných armádních zdrojů chtěl změnu Hrad kvůli nabitému programu prezidenta. Zeman to odmítl, o přesun podle něj žádala armáda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme