Nošení helem na svahu zatím povinné není. Příslušný zákon poslanci nestihli schválit

Na sjezdovkách letos policii nepotkáte. Původně měla hlídat lyžaře, jak dodržují zákon o bezpečnosti na svahu. Kontrolovala by také nošení helem. Připravená norma ale spadla pod stůl - poslanci ji kvůli rozpuštění sněmovny nestihli schválit. A tak bude jen na zvážení lyžařů, jestli si helmu na hlavu nasadí. Přitom s vážným úrazem hlavy končí v nemocnicích stovky lyžařů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lanovka

lanovka | Foto: Klára Stejskalová

Když režisér Karel Smyczek natáčel v roce 1982 film Sněženky a machři, nebyly helmy vůbec zapotřebí.

Jenže teď jsou rychlejší lyže i lyžaři. Povinné helmy měly na sjezdovkách snížit počet úrazů. Podle údajů ministerstva zdravotnictví si hlavu si na sjezdovkách například v roce 2010 zranilo téměř 1500 lidí.

Přednosta dětské chirurgie a traumatologie pražské Thomayerovy nemocnice Petr Havránek by uzákonění povinnosti nosit přilbu uvítal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o používání lyžařské helmy připravily Klára Bílá a Jitka Englová

„Někdy říkáme, že bez helmy se dá také spadnout jenom jedenkrát a vícekrát už nikdy sportovec nespadne. V podstatě je to ale spočítáno i statisticky a odborné statistiky říkají, že dobře padnoucí a upevněná helma je schopna zabránit asi 92 procentům závažných poranění hlavy a mozku,“ říká.

Autoři normy počítali s tím, že by helmu musel mít každý lyžař a snowboardista do 18 let. Provozovatel skiareálu Nad nádražím v Železné Rudě Ladislav Zísler je pro to, aby přilby byly na sjezdovkách povinné. Zákonem už byl ale nereguloval chování na sjezdovce.

„Myslím si, že není třeba to uzákoňovat. Dnes platí deset pravidel FIS, které jsme převzali po vstupu do Evropské unie, visí ve všech areálech a musím říct, že lyžaři je dodržují. Neregulujeme to na kolech, neregulujeme plavání či ostatní sporty, proč bychom měli regulovat lyžování?“ ptá se.

Podobná legislativa platí třeba v Itálii nebo Slovinsku. Zpřísnění pravidel na sjezdovce by ale nemělo být povinné, myslí si skiinstruktorka Lucie Matyasková. Nošení helmy doporučuje, přesto se tím někteří neřídí.

„Na svahu se hodně pohybují děti bez helem, zvlášť když jezdí s rodiči velké sjezdovky a rodiče si myslí, že mají doma malého kaskadéra, který všechno zvládne,“ upozorňuje.

I letos si tak lyžaři a snowboardisté mohou sami rozmyslet, jestli si na svah vezmou helmu. Odborníci ale nošení přilby doporučují za každých okolností.

Klára Bílá, Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme