Náchodská nemocnice shání dobrovolníky na výpomoc i látkové roušky kvůli ochraně pacientů

Oblastní nemocnice Náchod žádá lidi o ušití látkových roušek. Potřebuje je pro pacienty, které například převáží na jiné oddělení. Zároveň hledá dobrovolníky, kteří by pomohli s péčí o pacienty s koronavirem. Těch je stále víc a zdravotnické zařízení kvůli tomu odkládá některé operace.

Náchod Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Látkových roušek nemocnici lidé na jaře věnovali osm tisíc, teď jich podle Petry Hvězdové ze sekretariátu nemocnice zbývá jen asi tisícovka (ilustrační foto) | Zdroj: Antonín Stanislav

„Pacienti si nosí své roušky. Ale když je mají dlouho nebo jsou už ve špatném stavu, tak jim dáváme naše látkové roušky,“ vysvětluje Českému rozhlasu Hradec Králové vrchní sestra ortopedického oddělení Petra Slavíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náchodská nemocnice žádá lidi o šité roušky

Látkových roušek nemocnici lidé na jaře věnovali 8000, teď jich podle Petry Hvězdové ze sekretariátu nemocnice zbývá jen asi tisícovka.

„Tím základem je, že nám lidé roušky nevrací. Při odchodu z nemocnice si ji ponechají, odejdou domů a tím pádem nemocnice o roušky přichází. Potřebovali bychom jich tak kolem sedmi tisíc.“

Potřeba jsou roušky jak pro dospělé, tak i děti. „Těch dětských máme opravdu velmi málo.“

Dobrovolníci jsou potřeba

Ochranných pomůcek pro personál má nemocnice dostatek, aktuální zásoba vydrží několik měsíců.

Horší je to s počtem zaměstnanců. I proto je podle primáře oddělení ARO Petra Štěpánka vítaný každý dobrovolník schopný se starat o pacienty.

„Abychom pomohli a ulevili běžné činnosti. Protože ten pacient musí nejen dostat správně ordinace, ale musí se také nasnídat, musí se udělat hygiena. A to všechno samozřejmě sestřičky nestihnou při velkém počtu pacientů, který tu je,“ říká.

PŘEHLEDNĚ: Roušky na zastávkách, zavřené školy a restaurace. Podívejte se, jaká opatření schválila vláda

Číst článek

Pomoc zatím nabídlo dvacet studentů náchodské evangelické akademie, nemocnice žádá vedení kraje také o přidělení třiceti mediků. Nastoupit ale může prakticky kdokoli, kdo má zájem. Ideální jsou samozřejmě zdravotníci. Všichni dobrovolníci dostanou za práci zaplaceno.

„Těch pacientů bude přibývat. A podle prognóz, které jsou, počet hospitalizovaných v Královéhradeckém kraji při reprodukčním čísle 1,5 se na konci října dostáváte na neuvěřitelných 400 až 450 hospitalizací v kraji. Což bude vyžadovat velké nasazení nejen stavebně technické, ale i personální,“ dodává primář oddělení ARO Petr Štěpánek.

Ideální jsou podle něj takoví dobrovolníci, kteří budou do nemocnice chodit pravidelně.

Václav Plecháček, baj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme