Mezi nosnicemi na Děčínsku se objevila salmonela. Veterináři jich utratí přes 40 000

V Jánské na Děčínsku v pobočce společnosti Proagro Nymburk se objevila v jedné z hal salmonela, proto ve středu začala Státní veterinární správa s usmrcováním 40 800 nosnic. Řekl to ředitel Krajské veterinární správy Petr Pilous. Jde zhruba o 45 týdnů starou drůbež, nové nosnice společnost nejspíš po dezinfekci celé haly nasadí za více než 15 týdnů, řekl ve středu za firmu Zdeněk Mlázovský.

Jánská (Děčínsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Jánské na Děčínsku v pobočce společnosti Proagro Nymburk se objevila v jedné z hal salmonela, proto ve středu začala Státní veterinární správa s usmrcováním 40 800 nosnic

V Jánské na Děčínsku v pobočce společnosti Proagro Nymburk se objevila v jedné z hal salmonela, proto ve středu začala Státní veterinární správa s usmrcováním 40 800 nosnic | Foto: Ondřej Hájek | Zdroj: ČTK

„Našel se tam jeden pozitivní vzorek v prachu,“ uvedl Mlázovský. Proto je podle něj nutné slepice zlikvidovat a vejce, které snesly, je nutné tepelně opracovat.

Do Česka se od září dostaly tři tuny polského drůbežího se salmonelou, snědlo se zhruba 700 kg

Číst článek

Pilous uvedl, že slepice lze po porážce a po tepelné úpravě ve speciálním režimu například v konzervách konzumovat.

Podle Mlázovského trvá odchyt drůbeže v takovém počtu zhruba tři až čtyři hodiny, k porážce musejí být dopraveny do šesti hodin od nakládky. Zamíří na jatka do Mimoně, kde budou usmrceny.

Děčínský chov je v jedné z poboček firmy, která má střediska pro produkci vajec ještě v Opatovicích u Rajhradu a v Hradištku na Kolínsku. V okrese Nymburk vlastní drůbežárnu v Dlouhopolsku na výkrm brojlerů, uvádí na svém webu.

Ve firmě Proagro Nymburk působí podnikatel Bohuslav Kohout. Jeho firmě Maso Jičín povolil na začátku prosince Úřad pro ochranu hospodářské soutěže odkup firem Druko Střížov a Česká vejce CZ od koncernu Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Nemoc salmonelózu, kterou bakterie způsobuje, doprovázejí u lidí hlavně průjmy a často také zvracení a horečky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme