Noste přilbu i v terénu, radí cyklistům Horská služba

Horská služba má napilno i v létě. A zaměřuje se také na prevenci. Díky dvěma projektům by letos chtěla naučit hlavně děti správnému chování na horách a připomenout zásady bezpečné jízdy na kole. Sem patří hlavně používání přilby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Někdy se nejede – někdy se i stojí... | Foto: David Hertl

„Chceme formou rozhovoru s cyklisty upozorňovat na nutnost helmy a poradit jim, jak helmu vybírat. Upozornit je na důležité věci, které helma má,“ vysvětluje Daniel Řípa ze společnosti Bezpečně na silnicích.

Loňský pilotní projekt se setkal s velkým zájmem. Na to, že je dobré nosit přilbu, upozorňovaly cyklisty hlídky na kolech, které s nimi vyplňovaly krátký dotazník.

„Často si lidi myslí, že dokud je helma povinná, tak ji budu nosit a když to zákon nenakazuje, tak ji nosit nemusím. Cílem projektu je právě změnit toto přemýšlení. Helmu nenosím proto, že musím, ale proto, že je to rozumná věc,“ říká Daniel Řípa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Eva Rajlichová

Nošení přileb při jízdě v horském terénu zatím není povinné. Podle statistik Besipu jejich používání snižuje riziko úrazu hlavy o 85 procent a zranění mozku o 88 procent.

Populární je v létě také pěší turistika. Aby se děti i jejich rodiče naučili správnému pohybu po horách, vypracovala horská služba desatero nejdůležitějších zásad.

Patří mezi ně práce s mapou, plánovaní tras, pozorné sledování počasí nebo znalost kontaktů na záchranné služby. Letos si mohou děti i zasoutěžit a to díky projektu S Jetíkem po českých horách.

„Může si podle webu jetik.info i naplánovat trasu po celé republice. Jsou tam informace o jednotlivých razítkovacích místech a budeme tam dávat i zprávy o počasí zpracované Horskou službou,“ dodává Lukáš Vokatý z Horské služby.

Děti si díky soutěži, kde se sbírají razítka z jednotlivých stanovišť, mohou nejen prověřit své znalosti o horách, ale naučit se i leccos nového.

Igor Maňour, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme