Katedrálu Notre-Dame znovu vybudujeme, řekl Macron. ‚Určitě přispějeme,‘ slíbil Babiš

Svět nepřijde o slavnou pařížskou katedrálu Notre-Dame, která začala v pondělí odpoledne hořet. Francouzský prezident Emmanuel Macron na twitteru oznámil, že na její obnovu vyhlásí sbírku. Pomoc za Českou republiku už přislíbili premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD). Další čeští i světoví politici vyjádřili Francii soustrast a podporu.

Praha/Paříž (Aktualizováno: 9:12 16. 4. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedrála patří k symbolům Paříže

Katedrála patří k symbolům Paříže | Zdroj: Reuters

„Katedrálu společně znovu vybudujeme,“ napsal na twitteru Macron s tím, že v úterý vyhlásí sbírku na obnovu Notre-Dame. „Oslovíme ty nejlepší, aby nám katedrálu znovu pomohli vybudovat,“ slíbil Macron.

Cette cathédrale Notre-Dame, nous la rebâtirons. Tous ensemble. C’est une part de notre destin français. Je m’y engage : dès demain une souscription nationale sera lancée, et bien au-delà de nos frontières.

00:15 – 16. 04. 2019

20495 85099

Babiš Deníku N napsal, že česká vláda se chce ke sbírce přidat. „Určitě přispějeme,“ informoval s tím, že o hodnotě příspěvku ještě kabinet nerozhodl.

Staněk chce nabídnout Francii pomoc českých odborníků, řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva Martha Häckl. „Se zděšením sleduji zničující požár Katedrály Notre-Dame v Paříži. Stále doufám, že se větší část stavby podaří zachránit. Jsem připraven Francii nabídnout pomoc našich odborníků při obnově této mimořádné památky světového významu. Doufám, že na místě neštěstí nejsou oběti,“ napsal Staněk na twitter.

Je mi smutno, když vidím ty hrozivé záběry pařížské katedrály Notre-Dame, která je zahlcena plameny. Napsal jsem SMS prezidentovi @Emmanuel Macron, pro kterého je to stejná tragédie jako pro celý francouzský národ 🇫🇷

20:35 – 15. 04. 2019

14 230

Zpráva o požáru významné gotické katedrály zasáhla řadu českých i světových politiků, kteří na sociálních sítích vyjadřovali Francii soustrast a podporu. „Šokující smutné zprávy z Francie o zkáze unikátní světoznámé gotické katedrály Notre-Dame, která je v plamenech. Skoro 200 let trvalo, než ji postavili. Dnes ale stačilo jen pár hodin ke zničení. Doufám, že nikdo nebyl zraněn a že se podaří co nejvíce zachránit. Držím palce,“ napsal předseda SPD Tomio Okamura.

Informace o požáru zasáhla také prezidenta Miloše Zemana. „Plameny nenávratně pohltily symbol a velký kus evropské historie, duchovní i kulturní. Zkáza Notre-Dame pana prezidenta nesmírně zarmoutila,“ napsal na twitteru jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Někteří připomněli úchvatnou architekturu stavby. „Těžko v těchto chvílích nemyslet na jeden ze skvostů evropské kultury, pařížskou katedrálu Notre Dame, která nyní hoří. Měl jsem možnost mnohokrát ji obdivovat,“ řekl předseda ODS Petr Fiala.

„Požár památky je smutnou událostí, obzvlášť když se jedná o stavbu s tak úchvatnou architekturou, jako je francouzská katedrála Notre-Dame. Přeji hodně sil zasahujícím hasičům a hodně štěstí Francouzům, aby jim z tohoto národního dědictví zbylo co nejvíce,“ reagoval předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Těžko v těchto chvílích nemyslet na jeden ze skvostů evropské kultury, pařížskou katedrálu Notre Dame, která nyní hoří. Měl jsem možnost mnohokrát ji obdivovat. Zbývá jen doufat, že se požár podaří co nejdříve zvládnout a že škody nebudou velké a nevratné.

19:59 – 15. 04. 2019

6 96

Šéf KDU-ČSL Marek Výborný připomněl také duchovní rozměr stavby: „Je to šokující. Katedrála je symbol, vertikála mezi zemí a nebem. Katedrála Notre-Dame musí zůstat symbolem trvalosti našeho vztahu k tomu, co nás přesahuje. Ten neshoří!“

Poslanec KSČM Jiří Dolejš na twitteru ostře odsoudil komentáře na sociálních sítích, podle kterých katedrálu zapálili muslimové, aby na místě mohli postavit mešitu.

So horrible to watch the massive fire at Notre Dame Cathedral in Paris. Perhaps flying water tankers could be used to put it out. Must act quickly!

19:39 – 15. 04. 2019

24206 144206

Svou podporu vyjádřil i americký prezident Donald Trump. Na twitteru večer přišel s návodem, že by možná „mohly být k uhašení použity létající vodní cisterny“ a zdůraznil, že „je třeba jednat rychle“. Trumpovo doporučení použít k hašení katedrály letouny typu Canadair francouzské úřady odmítly. Úřad civilní obrany na twitteru uvedl, že vržení vody „na tento typ budovy“ by mohl „přivodit proboření celistvosti stavby“.

Americký viceprezident Mike Pence označil Notre-Dame „za symbol víry lidí z celého světa“. „Je srdcervoucí vidět dům Boží v plamenech,“ napsal na twitteru. Podle exprezidenta Baracka Obamy je katedrála „jedním z největších světových pokladů“. „Je v naší povaze truchlit, když vidíme, jak ztrácíme historii. Ale je také v naší povaze ji znovu vybudovat pro zítřek,“ napsal.

Notre Dame is one of the world’s great treasures, and we’re thinking of the people of France in your time of grief. It’s in our nature to mourn when we see history lost – but it’s also in our nature to rebuild for tomorrow, as strong as we can.

22:25 – 15. 04. 2019

92355 523340

Podporu vyjádřila Francii například německá kancléřka Angela Merkelová nebo předseda Evropské rady Donald Tusk. „Notre-Dame v Paříži je Notre-Dame celé Evropy,“ napsal na twitteru Tusk. „Dnes jsme všichni s Paříží,“ dodal. „Notre-Dame patří celému lidstvu. Jaký smutný pohled!“ napsal na twitteru předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Merkelová označila katedrálu, známou také jako Chrám Matky Boží, za „symbol Francie a naší evropské kultury“. „Hořící Notre-Dame zasáhl i naše srdce,“ uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Notre-Dame de Paris est Notre-Dame de toute l’Europe. We are all with Paris today.

19:55 – 15. 04. 2019

7134 35277

Vatikán vyjádřil „šok a smutek“ nad požárem, který zničil „symbol křesťanství ve Francii a ve světě“. Ujistil, že v modlitbách je s obyvateli francouzské metropole i s těmi, „kteří dělají vše, co je možné, aby se postavili této dramatické situaci.“

Svou soustrast vyjádřil také slovenský prezident Andrej Kiska: „Jsme s vámi, milí pařížští přátelé. Celý svět truchlí pro Notre-Dame – jako by části našich vlastních příběhů zmizely v plamenech. Ale duch jednoho z největších pokladů světa je věčný.“

Nous sommes avec vous, chers amis Parisiens. Whole world grieves for #NotreDame - as if parts of our own stories disappeared in flames. But the spirit of one of the world’s greatest treasures is everlasting. I will gladly join the fund called by @Emmanuel Macron.

07:35 – 16. 04. 2019

27 162

„Slovensko je dnes v noci s Paříží a Francií,“ napsala v pondělí večer budoucí slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Prezident Andrzej Duda napsal, že v Polsku jsou lidé připraveni pomoc s obnovou katedrály. „U nás už se hlásí lidí, kteří jsou připraveni přispět na obnovu katedrály Notre-Dame. Děkuji jim za to, protože jsem přesvědčený, že se může obnova katedrály stát symbolem obnovy Evropy. Obnovy Evropy na jejím skutečném historickém, židovsko-křesťanském základě.“

U nas ludzie już się zgłaszają gotowi złożyć datki na odbudowę Katedry Notre Dame. Dziękuję za to, bo jestem przekonany, że odbudowa Katedry może stać się symbolem odbudowy Europy. Obbudowy Europy na jej prawdziwym, historycznym, judeo-chrześcijańskim fudamencie.

00:11 – 16. 04. 2019

522 4621

Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme