Kraje jsou připraveny požádat o nouzový stav na 14 dní, uvedl Půta po jednání hejtmanů

Hejtmani jsou připraveni požádat vládu o nové vyhlášení nouzového stavu na omezenou dobu, asi na dva týdny. České televizi to po večerním jednání krajů řekl liberecký hejtman Martin Půta. Kabinet ale musí přistoupit na jejich podmínky, například na otevření některých obchodů a zrušení zákazu nočního vycházení.

Praha (Aktualizováno: 21:02 13. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta | Foto: Ota Bartovský | Zdroj: Profimedia/MAFRA

Sněmovna ve čtvrtek odmítla prodloužení nouzového stavu, na který jsou teď navázána vládní opatření proti šíření koronaviru. Dosavadní nouzový stav tak v neděli k půlnoci skončí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek uváděl jako jediné řešení to, že by o vyhlášení nouzového stavu kabinet požádali hejtmani.

Nouzový stav by mohl být jen v krajích, jež o něj požádají, uvedl premiér Babiš

Číst článek

„Blížíme se k dohodě, ale je potřeba dojednat celou řadu věcí a podmínek,“ řekl televizi Půta před jednáním s premiérem a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (ANO). „Jsme připraveni požádat o nový nouzový stav na nějakou omezenou dobu, mluvili jsme o dvou týdnech. A to především proto, aby vláda dokázala ve sněmovně projednat s parlamentními stranami nový pandemický zákon, který by měl tu situaci řešit dlouhodobě,“ doplnil.

Hejtmani chtějí podle Půty diskutovat s Babišem a dalšími členy vlády o jednotlivých protiepidemických opatřeních. Dá se možná mluvit o přehodnocení nočního zákazu vycházení, otevření provozoven služeb a menších obchodů a co nejrychlejším návratu dětí do škol, uvedl hejtman.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) během jednání na twitteru uvedl, že Babiš prakticky odmítá úpravy v opatřeních kromě změny u nočního zákazu vycházení. „O (opatřeních) ale včera sám řekl, že nefungují. Pokračování v nouzovém stavu beze změn tak prakticky znamená zachování třetího nejhoršího místa v EU. To je problém,“ napsal Hřib na twitteru.

Hejtmani podle Hřiba očekávali, že Babiš představí konkrétní návrhy na úpravu nefunkčních opatření. „Kraje, kde hejtman požádá o nouzový stav, tedy zlepšení nečeká. V ostatních krajích by ministerstvo zdravotnictví zavedlo většinu stávajících opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví,“ doplnil pražský primátor.

V otázce, zda požádat vládu o vyhlášení nouzového stavu, nebyli zatím hejtmani jednotní. Pro byli hlavně ti zastupující vládní ANO a ČSSD, zatímco někteří hejtmani z opozičních stran se připravovali na to, že ve svých krajích sami vyhlásí stav nebezpečí. Premiér před jednáním s hejtmany řekl , že by nouzový stav po neděli mohl platit jen v krajích, které o to požádají vládu. Takový postup by ale podle Půty i dalších hejtmanů nebyl možný. Babiš doufá, že o vyhlášení nového stavu nouze požádají všichni hejtmani, aby v různých částech země neplatila odlišná opatření.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme