Prymula navrhne vládě vyhlášení nouzového stavu, Babiš a Hamáček ho podpoří

Vyhlášení nouzového stavu kvůli šíření koronaviru zřejmě navrhne na jednání vlády ministr zdravotnictví Roman Prymula. Řekl to serveru Respekt.cz. Podle serveru chce Prymula vyhlásit nouzový stav, aby stát mohl přistoupit k dalším opatřením proti šíření nemoci covid-19. Podporu už mi slíbili šéf ČSSD Hamáček i premiér Babiš. Ten na středu svolal mimořádné jednání vlády. Opoziční strany vládní kroky kritizují.

Praha (Aktualizováno: 22:55 28. 9. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády,“ říká ministr zdravotnictví Roman Prymula. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Nouzový stav vyhlašuje vláda, v případě nebezpečí z prodlení premiér, jehož rozhodnutí pak vláda může schválit, či zrušit. Vláda o vyhlášení nouzového stavu musí neprodleně informovat sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády, řekl Prymula na otázku Respektu, zda bude požadovat vyhlášení nouzového stavu.

Slíbená dávka má být dostatečná na pár týdnů, říká Prymula. O dalším nákupu léku nemá informace

Číst článek

„Pokud to navrhne, tak ho samozřejmě podpořím,“ napsal premiér Andrej Babiš pro Novinky.cz.

V kabinetu bude mít pro tento návrh podporu i u vicepremiéra Hamáčka. „Pokud ministerstvo dospělo k názoru, že potřebuje udělat opatření, ke kterým není na základě zákona o ochraně veřejného zdraví oprávněno, tak to bude potřeba vyhlásit,“ řekl Hamáček serveru iDNES.cz. Naposledy vyhlásila vláda nouzový stav kvůli šíření koronaviru 12. března. Poté byl nouzový stav postupně prodlužován, skončil 17. května.

Ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) řekl v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce, že vyhlášení nějaké formy mimořádného stavu by bylo potřeba zvážit, pokud by došlo k výpadku zdravotnického personálu. Podle Hamáčka ale stát zatím zvládá situaci kolem covidu-19 standardními prostředky.

Sám Prymula ještě minulý týden v úterý při svém uvedení do úřadu ministra řekl médiím, že vyhlášení nouzového stavu zatím není nutné. Nevyloučil ale tehdy, že by si to situace mohla vyžádat za jeden či dva týdny.

Opozice nouzový stav zatím nepodpořila

Představitelé dvou nejsilnějších opozičních stran ODS a Pirátů Petr Fiala a Ivan Bartoš v dnešní debatě vládu kritizovali za zvládání koronavirové krize. Podle Fialy nejsou pro vyhlášení nouzového stavu splněny podmínky. Jestli vláda hrozí nouzovým stavem, tak opatření, která přijal nový ministr zdravotnictví, jsou zřejmě neúčinná, poznamenal. Vládě vyčítali i způsob komunikace a zveřejňování přijímaných opatření.

Záměr vyhlásit nouzový stav zatím opoziční strany nepodpořily. Vojtěch Filip, předseda KSČM, která vládní koalici toleruje, sdělil, že o dalším postupu se komunisté poradí v úterý ve stranických orgánech a v poslaneckém klubu. Šéf SPD Tomio Okamura uvedl, že nyní k vyhlášení nouzového stavu nevidí důvod.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že doposud nezaznamenala žádné zdůvodnění nutnosti vyhlášení nouzového stavu a k čemu ho vláda chce konkrétně využít. Vyhlášení nouzového stavu je podle ní přiznání absolutního nezvládnutí situace, čemuž se dalo předejít.

Bartoš poznamenal, že opozici chybí od vlády informace, data a čísla. V první řadě chceme vědět, proč vláda k takto razantnímu opatření opět přistupuje, uvedl na dotaz, zda Piráti nouzový stav ve sněmovně podpoří.

Předseda lidovců Marian Jurečka bude chtít jasné zdůvodnění případných opatření, která by byla v nouzovém stavu zavedena. Poznamenal, že zatím žádné návrhy nezná. Babišovi vyčetl, že přes opakované výzvy nepozval předsedy stran k poradě nad aktuální situací.

Prymula chce zvýšit kapacitu testů až na 50 tisíc denně. Nastínil i omezení volnočasových aktivit

Číst článek

Další opatření

Ministr zdravotnictví v pátek oznámil, že plánuje v tomto týdnu vydat další opatření omezující kvůli koronaviru shromažďování. V neděli upřesnil v pořadu Partie v televizi Prima, že ohlášené omezení volnočasových aktivit bude znamenat maximální účast deset až dvacet lidí. Vyhlášení příslušného opatření očekává ve středu nebo v pátek tento týden.

Prymula podle Respektu zvažuje vyhlášení nouzového stavu i kvůli předchozím právním sporům kolem opatření, která kvůli koronaviru na jaře vyhlašovalo ministerstvo zdravotnictví. Soud 23. dubna rozhodl o zrušení čtyř opatření ministerstva, která omezila volný pohyb, maloobchod či služby v provozovnách. Vláda pak musela omezení přijmout jako krizová opatření v nouzovém stavu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme