Kolektivní zodpovědnost chceme nahradit zodpovědností každého z nás, řekl Prymula

Od 11. května se budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob. Opatření se týká i provozu kin, divadel, koncertních síní či cirkusů, spadat do této kategorie budou i svatby. Po čtvrtečním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dosud platí limit deseti osob, na základě debat epidemiologů je podle Vojtěcha možné dosavadní opatření proti šíření koronaviru rozvolnit.

Praha (Aktualizováno: 11:17 1. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Platit bude dodržování odstupů, dezinfikování místa a měření teploty. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od 11. května se podle dřívějšího plánu vlády otevírají všechny obchody v nákupních centrech, zahrádky restaurací, kadeřnictví a kosmetická studia, muzea a galerie, zahrady zámků a hradů a venkovní prostory pro trénink sportovců profesionálů. Vojtěch ve středu řekl, že k venkovním sportovištím pro trénink se 11. května otevřou i vnitřní prostory.

Velké letní festivaly letos nebudou. Sněmovna projedná zákon o odložení vrácení vstupného

Číst článek

„Nově jsme se rozhodli na základě debaty epidemiologů (...), že umožníme v této vlně i provoz divadel, kin, koncertních síní, cirkusů a podobných provozů do sta osob. To je hranice, kterou jsme nově stanovili i pro setkávání, konání nějakých akcí hromadnějších,“ popsal Vojtěch.

Herci a muzikanti také budou moci při vystupování a natáčení přestat od pátku za určitých podmínek používat roušky.

Umělci ale budou muset mít PCR test na koronavirus s negativním výsledkem, který není starší než čtyři dny. Pokud třeba natáčení bude trvat déle, budou muset být testováni alespoň jednou za dva týdny. Platit bude také dodržování odstupů, dezinfikování místa a měření teploty.

Opatření, které umožnilo od 11. května větší shromáždění lidí na jednom místě, se týká bohoslužeb, i těch se od tohoto data bude moci zúčastnit 100 lidí. Výjimkou bude mše v katedrále sv. Víta, která se uskuteční 5. května za účasti prezidenta Miloše Zemana a pro níž vláda povolila počet 60 účastníků.

Článek pokračuje pod online reportáží:

Počty nakažených rostou

Podíl zjištěných případů nemoci covid-19 v Česku na počtu provedených testů už třetí den v řadě roste. Ve čtvrtek stoupl oproti středě skoro o polovinu na 1,42 procenta. Testů bylo ve čtvrtek provedeno podobně jako ve středu zhruba 7300, ale denní nárůst potvrzených případů nákazy koronavirem zrychlil ze středečních 75 na 103. Případů covidu-19 je aktuálně 7689. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, které se aktualizovali v 8.30.

Během pátka zatím přibylo sedm nakažených. Počet zemřelých nakažených koronavirem stoupl od čtvrtka podle dnešních údajů ministerstva o jednoho na 237 a množství vyléčených zatím zůstává na 3314.

V nemocnicích se podle údajů za čtvrtek léčilo 344 lidí nakažených koronavirem. Oproti středě klesl počet hospitalizovaných o čtyři. Ve vážném stavu bylo ve čtvrtek 67 lidí, o jednoho méně než ve středu.

Nárůst počtu potvrzených případů covidu-19 vytrvale zpomaloval od 20. do 27. dubna, kdy se propadl na 41 případů za den. Šlo o nejnižší denní přírůstek pozitivně testovaných od 13. března. Od úterka ale začal denní nárůst případů opět zrychlovat a postupně se zvyšoval i podíl nově zaznamenaných nakažených na množství provedených testů.

V posledních dnech rovněž přestal klesat aktuální počet nemocných, tedy počet evidovaných lidí s covidem-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Aktuální počet nemocných začal klesat 11. dubna, a od té doby se až do 28. dubna propadl z téměř 4900 na zhruba 4000. V posledních dvou dnech ale znovu rostl, takže ve čtvrtek dosáhl 4132.

Největší počet potvrzených případů covidu-19 i největší podíl případů na obyvatele má dlouhodobě Praha. V hlavním městě je aktuálně podle ministerstva 1724 případů, což je skoro 127 případů na každých 100.000 obyvatel. Praha má také největší počet úmrtí lidí nakažených koronavirem, a to 83. Podobný podíl případů nemoci na obyvatele jako Praha má Karlovarský kraj, kde na 100.000 obyvatel připadá zhruba 122 případů covidu-19.

dok, onz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme