Ministr Hamáček mluví o prodloužení nouzového stavu, podle premiéra Babiše je nutná odborná debata

K posouzení otázky, zda by měla vláda usilovat o další prodloužení nouzového stavu v Česku, bude podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné vést odbornou debatu. Babiš sdělil, že kabinet bude muset posoudit, jestli i po 30. dubnu budou potřeba opatření, která z platnosti nouzového stavu plynou. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už řekl, že nouzový stav bude kvůli pandemii koronaviru nutné znovu prodloužit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Úřad vlády ČR

„Krizový zákon nám v nouzovém stavu umožnil přijmout rychlá a nutná opatření pro zvládnutí epidemie. Teď musíme vyhodnotit, zda tato opatření budou po 30. dubnu ještě zapotřebí či nikoliv,“ uvedl Andrej Babiš. 

Lidé mohou v odůvodněných případech vycestovat z Česka. Mění se i pravidla pro pendlery

Číst článek

Hamáček ve středu po zasedání krizového štábu zopakoval, že nouzový stav bude podle něj nutné prodloužit. „Pokud bychom zrušili nouzový stav, nebylo by možné využívat mimořádná oprávnění a fungování vlády by bylo velmi obtížné,“ řekl.

Zdůraznil, že trvání nouzového stavu nebrání tomu, aby se uvolňovala některá bezpečnostní opatření. Nouzový stav podle něj značně usnadňuje objednávky ochranných pomůcek.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v úterý řekl, že očekává debatu, ale až později, blíže k termínu, do kdy nouzový stav prodloužili poslanci.

K prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, potřebuje vláda souhlas sněmovny. Sama ho mohla vyhlásit jen na 30 dnů. Původně tak měl nouzový stav skončit 11. dubna a kabinet sněmovnu žádal o dalších 30 dní. Komora však připustila jen trvání do 30. dubna, což vláda využila minulý týden.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme