V intenzivní péči je kvůli koronaviru 72 lidí. Podle Hamáčka sněmovna nouzový stav prodlouží

  • V nemocnicích je podle aktuálních dat 340 lidí nakažených novým typem koronaviru, 72 z nich potřebuje intenzivní péči. Pacient, kterému lékaři ve čtvrtek podali poslední dávku léku Remdesivir, je stále napojený na plicní ventilaci.
  • S prodloužením nouzového stavu o 30 dní ve středu souhlasili i zástupci opozice v Ústředním krizovém štábu, řekl ve čtvrtek ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Dodal, že je připraven žádost v Parlamentu vysvětlit. Prodloužení nouzového stavu ve středu schválila vláda.
  • Počet nakažených koronavirem v Česku se podle webu ministerstva zdravotnictví ke čtvrtečnímu datu zvýšil na 3604 nakažených. Uzdravených lidí je stále 61, zemřelo 40 lidí

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) chce prodloužit trvání nouzového stavu o 30 dní | Foto: Ondřej Deml | Zdroj: ČTK

Počet nakažených ve světě překročil milion. V Česku stoupl počet případů COVID-19 na 3869

Číst článek

Nouzový stav kvůli epidemii nového typu koronaviru v Česku platí od 12. března, vláda ho však může vyhlásit nejvýše na měsíc. O dalším prodloužení stavu nouze musí rozhodnout Poslanecká sněmovna, hlasovat by o tom měla příští týden, stejně jako o dalších vládních návrzích týkajících se koronavirové krize. Některé opoziční strany mají k tak výraznému prodloužení stavu výhrady.

„Diskutovali jsme to na krizovém štábu, kde jsou i zástupci opozice, a shoda na tom, že doporučíme 30 dní, byla jednomyslná, respektive nikdo proti tomu nevystoupil. Beru to tak, že na té odborné úrovni je na tom shoda. Samozřejmě, na čem je shoda na úrovni odborné, nemusí být shoda na úrovni politické,“ řekl ministr. Argumenty k prodloužení nouzového stavu je tak připraven před poslanci vysvětlit.

Podle Hamáčka je pozitivem především pokles procentního počet nárůstu nových případů, přesto je přesvědčen o nutnosti v opatřeních pokračovat. „Pohybujeme se někde okolo deseti procent. Tento vývoj nám dává jistou naději a potvrzuje, že opatření, která vláda přijala, fungují,“ uvedl ministr. Zopakoval však, že třicetidenní prodloužení nouzového stavu neznamená, že by některá opatření nemohla být uvolněna dříve.

Hamáček také doufá, že sněmovna návrh na prodloužení stavu o 30 dní schválí. „Nedokážu si představit, že za 14 dní nouzový stav zrušíme a začneme na ochranné prostředky vypisovat výběrová řízení,“ doplnil. Stav nouze mimo jiné umožňuje právě rychle nakupovat zdravotnické ochranné prostředky. Nákup se tak nemusí řídit zákonem o zadávání veřejných zakázek.

Léčba Remdesivirem

Všeobecná fakultní nemocnice v Praze podala ve čtvrtek pacienovi s onemocněním COVID-19 poslední dávku léku Remdesivir. Muž však zůstává ve vážném stavu a je stále napojený na plicní ventilaci, potvrdila mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Marie Heřmánková. Od mimotělního oběhu byl odpojen po třech dnech od prvního podání léku, které proběhlo minulé úterý.

Stav pacienta se podle vedení nemocnice zlepšoval už před podáním léku, lékaři tak mírnili nadšení z nového léčivého přípravku. „Nadále je to experimentální léčba, situace je mnohem složitější, než že přišel lék a zachránil pacienta,“ uvedl v pátek David Feltl, ředitel nemocnice. Ta musela získat lék přímo od firmy Gilead, která ho vyrobila, na základě žádosti popisující jeho stav. Dalším českým pacientům už lék schválen nebyl.

V nemocnicích je podle aktuálních dat 340 lidí nakažených novým typem koronaviru, 72 z nich potřebuje intenzivní péči. Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze leží 16 nakažených pacientů, ve středu se jejich počet zvýšil o šest.

Potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku bylo ke čtvrtečnímu ránu celkem 3604 – za středu jich přibylo 281, v úterý 307. Počet vyléčených zůstává stále na 61, 40 lidí zemřelo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme