‚Je to jediná cesta.‘ Hejtmani se dohodli na společné žádosti o vyhlášení nouzového stavu

Hejtmani se v neděli dohodli, že vládu požádají o vyhlášení nouzového stavu, uvedl na twitteru Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Je to podle něj jediná cesta z krize. Radiožurnálu potvrdila informaci i hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS).

Praha (Aktualizováno: 12:10 14. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO)

„Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák. | Zdroj: Moravskoslezský kraj

Hejtmani požádají o nouzový stav na 14 dní, sdělil ČTK ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Prioritou bude návrat dětí do škol, změny opatření bude vláda s kraji konzultovat.

„Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologického hlediska velmi složitá,“ uvedl na twitteru Hamáček. „Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi,“ uvedl hejtman Ivo Vondrák.

Děkuji hejtmanům za velmi korektní a věcné jednání. Dohodli jsme se na dalším společném postupu v situaci, která je z epidemiologkého hlediska velmi složitá. Při pokračování nouz. stavu je priorita návrat dětí do škol, úpravy opatření budeme průběžně konzultovat s kraji.

11:46 – 14. 02. 2021

26 427

Hejtmanka Plzeňského kraje  Ilona Mauritzová (ODS) Radiožurnálu popsala, že nyní budou hlavní požadavky hejtmanů v prohlášení Asociace krajů doručeno vládě, která je projedná.

Nouzový stav nelze vyhlásit proti vůli sněmovny ani na výzvu hejtmanů, píše Vystrčil v dopise vládě

Číst článek

 Konkrétně zmínila rozšíření úředních hodin na úřadech, postupný návrat dětí do škol, uvolnění pro malé obchody. Uvedla také, že by vláda měla pravidelně jednou týdně vyhodnocovat situaci. Pro hodnocení výsledků by pak měla existovat jasná pravidla. Hejtmani podle Mauritzové také vyzvali vládu, aby jednala s opozicí.

„My jsme toho samozřejmě původně považovali daleko více, nicméně dnes při jednání s panem ministrem zdravotnictví jsme byli ubezpečeni, že všechny naše návrhy projednal s epidemiologickou skupinou ministerstva zdravotnictví a že se zároveň na těchto opatřeních shodli i všichni ředitelé krajských hygien,“ uvedla hejtmanka.

Současný nouzový stav po nesouhlasu poslanců s jeho prodloužením skončí k nedělní půlnoci. Premiér Andrej Babiš (ANO) uváděl jako jediné řešení situace to, že by o vyhlášení nového nouzového stavu kabinet požádali právě hejtmani.

Dnes jsme se dohodli na tom, že všichni hejtmani požádáme o vyhlášení nouzové stavu. Je to v daný okamžik jediná cesta, jak zvládnout krizový stav v naší zemi.

11:35 – 14. 02. 2021

60 785

S postupem, kdy hejtmani požádají o vyhlášení nouzového stavu za situace, kdy ho poslanci ve čtvrtek odmítli potvrdit, nesouhlasí šéf Senátu Miloš VystrčilV Ústavě je podle něj jasně stanovená odpovědnost vlády sněmovně a bezprostřední vyhlášení obdobného nouzového stavu by tak v situaci, kdy jeho pokračování odmítla, porušilo její kontrolní funkci.

Podle epidemiologa Romana Prymuly ale platná opatření nejsou dostatečná ani pro udržení nynějšího stavu v nákaze covidem. Je proti zrušení zákazu vycházení. 

Rada Asociace krajů České republiky

  1. Konstatuje, že odpovědnost za zvládnutí krizové situace je především na Vládě ČR, žádost o nový nouzový stav považujeme za zcela mimořádný krok, který nesmí být dlouhodobě zneužíván k zásahu do práv a svobod lidí. Proto navrhujeme vyhlášení nového nouzového stavu (NS) jen na dva týdny a vyzýváme parlamentní politické strany k dohodě na dalším postupu.
  2. Konstatuje, že NS je výjimečný nástroj krizového řízení, proto AKČR vyzývá Vládu ČR k urychlenému projednání návrhu nového pandemického zákona v co nejkratší možné legislativní lhůtě.
  3. Souhlasí s návrhem, aby postupný návrat do škol začal v termínu od 1. 3. 2021, nejprve žáci a studenti posledních ročníků a následně další ročníky. A vyzývá Vládu ČR, aby NS využila především pro zajištění těchto kroků.
  4. Vyzývá Vládu ČR, aby při otevření škol došlo k zařazení pedagogických pracovníků a dalších zaměstnanců škol a dalších školských zařízení do očkovací strategie a zajistila jejich registraci do CRS od 1. 3. 2021.
  5. Vyzývá Ministerstvo zdravotnictví, aby vzalo na vědomí návrhy AKČR na další kultivaci krizových opatření a navrhlo jejich postupné zavedení v závislosti na vývoji epidemie zejména v oblasti obchodu a služeb kultury a amatérského sportu to co v nejkratším termínu za přesně definovaných protiepidemických opatření.
  6.  Vyzývá Vládu ČR, aby do 1. 3. 2021 zajistila podmínky pro samotestování ve firmách, včetně finanční podpory a vytvoření jasných podmínek pro firmy. AKČR vnímá testování zaměstnanců ve firmách jako zásadní krok pro zlepšení pandemické situace.
  7. Souhlasí se zrušením omezení úředních hodin institucí veřejné správy od 15. 2. 2021.
  8. Vyzývá Vládu ČR k pravidelným týdenním jednáním o krizových opatřeních s AKČR a všech plánovaných změnách v nich v pravidelných desetidenních periodách a vždy vyhodnocování na základě vývoje počtu pacientů na JIP a ARO.

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme