Poslední šance pro odsouzené během nouzového stavu. O jejich osudu rozhodne ministryně Benešová

Přibližně 20 odsouzených k přísným trestům za prohřešky za nouzového stavu čeká na to, jestli se jich zastane ministryně spravedlnosti Marie Benešová za ANO. Podle výzkumníků z projektu Legal Data Hub při Právnické fakultě Univerzity Karlovy může být takových lidí až 1500 a neúměrně přísné tresty by mohly stát Česko až čtvrt miliardy korun.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) | Foto: Milan Malíček | Zdroj: Právo / Profimedia

Zdeněk Vítek ukradl za nouzového stavu na konci loňského března tři salámy a dvě krabicová vína. Soud ho poslal na 26 měsíců do vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, jak se budou řešit přísné tresty z nouzového stavu

Podle letošního rozhodnutí Nejvyššího soudu ale nebylo nutné všechny krádeže během koronavirové pandemie automaticky trestat přísněji než za běžných okolností.

„Jedinou možností, jak to řešit, je podat stížnost pro porušení zákona, což může udělat pouze ministryně spravedlnosti,“ řekl Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Neúměrné tresty mohlo podle něj v Česku dostat až 1500 lidí.

Resort spravedlnosti zvažuje i plošné řešení problému. „Odbor kárné agendy připravuje pro paní ministryni materiál, který zohlední stanoviska jednotlivých aktérů, a na tomto základě navrhne relevantní kritéria a mechanismus,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí Michal Pleskot.

„Předpokládám, že se nám to v horizontu několika málo týdnů podaří a paní ministryně přijme obecné stanovisko. Přesný obsah stanoviska záleží na rozhodnutí paní ministryně, a neradi bychom ho proto předjímali,“ dodal.

Ministryně Benešová zatím kvůli přísným trestům podala dvě stížnosti. Nejvyšší soud o nich bude rozhodovat příští středu.

Jana Karasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme