Nouzový stav v pěti krajích platí do konce srpna

Nouzový stav v Praze, Středočeském, Jihočeském, Plzeňském a Ústeckém kraji potrvá do konce srpna. Rozhodla o tom podle očekávání vláda. Jeho vyhlášení umožňuje omezit některé základní svobody občanů, je-li to nezbytné k zajištění jejich bezpečnosti. Stav nouze začal platit kvůli povodním 12. srpna a původně měl trvat do čtvrtka 22. srpna. Žádné další prodloužení tohoto nouzového stavu už vláda podle ministra vnitra Stanislava Grosse nemá v úmyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy na Litoměřicku | Foto: Radek Petrášek

"Důvod je ten, že je zapotřebí ještě v tuto chvíli realizovat řadu nestandardních kroků, zůstává poměrně velké množství území, které zatím zůstává evakuováno, je zapotřebí dělat nejrůznější prvotní asanační práce a samozřejmě k tomu je zapotřebí někdy trošku rychlejší postup, nežli je postup běžný například v rámci správního řízení," zdůvodnil ministr Gross nynější prodloužení stavu nouze do konce tohoto měsíce.

Kabinet také schválil řadu programů, které by měly pomoci lidem postiženým povodněmi. Jde především o stopadesátitisícový státní příspěvek pro všechny, kteří kvůli povodním přišli o bydlení, a také o nízkoúročené půjčky na opravy a rekonstrukce budov.

Nevratný stopadesátitisícový příspěvek od státu by měli dostat všichni lidé, které povodeň připravila o bydlení - vlastníci i nájemci bytů. "Žadatel bude žádat krajský úřad na základě písemné žádosti podané u obce. To znamená, k tomu, aby mohl zažádat, bude potřebovat jenom potvrzení od obce, že ten byt byl užíván trvale," vysvětlil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

Majitelé zničených domů a bytů mohou požádat Fond rozvoje bydlení o nízkoúročenou půjčku, která může dosáhnout až 850 tisíc korun. "Bude to 850 tisíc maximálně, úrok bude dvouprocentní a doba splatnosti 20 let."

Celková suma, tedy jeden milion korun, je podle ministra pro místní rozvoj Pavla Němce dobrým základem pro pořízení zcela nového bydlení. "Samozřejmě k této částce lze přidat prostředky ze stavebního spoření, z úvěru ze stavebního spoření, a lze také čerpat hypotéční úvěr. Myslím si, že tím se dostáváme už na sumu, ze které je možné rozumným způsobem financovat individuální bytovou výstavbu."

Vláda také schválila program, který se týká oprav a modernizace bytů - tedy program pro lidi, kteří nepřišli úplně o bydlení, ale kterým velká voda jejich dům nebo byt poškodila částečně. Ti mohou získat desetiletý úvěr s ročním úrokem jedno procento. O dotaci mohou žádat jak občané, tak právnické osoby včetně obcí.

Při obnově povodní zničené země bude pomáhat osm tisíc vojáků. Špidlův kabinet rozhodl o tom, že k záchranným pracím povolá o 3 tisíce mužů více, než stanovila minulý týden. Vláda rovněž souhlasila s tím, že Správa státních hmotných rezerv může na žádost územních krizových štábů poskytovat postiženým územím až na tři roky bezplatně vybavení, které pomůže likvidovat následky povodní. Správa má k dispozici například součásti, pomocí kterých lze postavit provizorní mosty nebo přemostění jako náhradu za konstrukce stržené velkou vodou.

Kvůli záplavám požádá vláda sněmovnu o odklad projednávání rozpočtu na příští rok. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky jednací řád ukládá kabinetu, aby návrh rozpočtu předložil do konce září. Vláda by ale lhůtu chtěla o měsíc prodloužit. Ministerstvo chce totiž do návrhu zapracovat řešení povodňových škod, jejich rozsah ale bude znát až koncem následujícího měsíce.

Aleš Heřmánek, Viktorie Hošková, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme