Vláda se dohodla na vyhlášení nového nouzového stavu. Trvat bude do 28. března

Vláda na pátečním večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března. Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Poslanecká sněmovna předtím odmítla prodloužit stávající stav nouze a zároveň vybídla kabinet, aby v případě potřeby vyhlásila nový.

Sledujeme online Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babiš ve sněmovně avizoval, že pokud poslanci nouzový stav neprodlouží, vláda obratem vyhlásí nový | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Současný nouzový stav už dříve dolní komora zrušila k sobotě 27. února. Jeho kritici poukazovali na to, že vláda jej vyhlásila před dvěma týdny na žádost hejtmanů tak, že bezprostředně navázal na předchozí nouzový stav, který sněmovna odmítla prodloužit. Postup kabinetu už byl napaden u Ústavního soudu mimo jiné senátory.

Sněmovna schválila pandemický zákon. Prodloužení nouzového stavu poslanci nepodpořili

Číst článek

Podle Babiše ale vláda rozhodovala správně. „My jsme přesvědčeni o tom, že jsme to vyhlásili správně,“ řekl poslancům.

Zpřísnění opatření

Vláda je podle předkládací zprávy přesvědčena o tom, že neskončily důvody pro to, aby v České republice dál platil nouzový stav, naopak jsou ještě intenzivnější než dříve. Výhledově bude podle kabinetu nutné přistoupit ke zpřísnění protikoronavirových opatření, k čemuž jsou nedostatečné zákon o ochraně veřejného zdraví i takzvaný pandemický zákon, který sněmovna v pátek schválila. Současnou epidemiologickou situaci kabinet v materiálu popsal jako nejhorší od vypuknutí pandemie.

Kabinet proto plánuje nad rámec současných opatření omezit pohyb lidí a kontakty mezi nimi, potvrdil ve sněmovně ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pondělí kvůli tomu chce s výjimkami zakázat pohyb lidí mezi okresy, zavést povinné nošení respirátorů, povinné antigenní testování ve firmách, uzavření všech škol včetně mateřských nebo omezení prodeje na nezbytně nutné zboží. V platnosti má zůstat zákaz nočního vycházení mezi 21.00 a 5.00.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Poslanci několikrát žádost vlády podpořili, poslední návrh na prodloužení nouzového stavu do 16. března ale zamítli. Mimořádný stav tak měl skončit v polovině února, kabinet však na žádost hejtmanů vyhlásil navazující nouzový stav znovu. Podle řady právníků či 35 senátorů, kteří podali návrh na přezkum Ústavnímu soudu, se tak stalo v rozporu s ústavou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme