Nová hymna stála 600 tisíc korun. 'Velkou částí jsem přispěl sám,' řekl Kejval

Nová verze české státní hymny vyšla na zhruba 600 tisíc korun. Serveru iROZHLAS.cz to ve čtvrtek řekl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, který podle svých slov na skladbu z velké části také přispěl. Zároveň upozornil, že nejde o peníze ze státních dotací.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval (vpravo) a skladatel Miloš Bok | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Celkové náklady jsou přibližně 600 tisíc korun,“ uvedl pro server iROZHLAS.cz předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval.

'Pompéznější, než jsou lidé zvyklí.' Poslechněte si novou verzi hymny podle olympijského výboru

Číst článek

„Téměř polovina z nich je hrazena ze soukromých zdrojů, velkou částí jsem přispěl sám. Zbytek hradil ČOV z vlastních zdrojů. Pro ujištění, nejde v žádném případě o peníze ze státních dotací,“ doplnil.

Nová verze, kterou ve středu ČOV představil, zatím není oficiální hymnou České republiky. A další kroky k tomu, aby se jí stala, výbor zřejmě neplánuje.

„O to nám nejde. Pro nás je hlavní, aby se o tématu české hymny a její podoby diskutovalo. Letos slavíme sto let od vzniku republiky. V době rozdělení federace došlo k zásadní změně hymny tím, že byla odtržena slovenská část, ale dál už se o podobě české hymny nediskutovalo. Teď je podle nás pravý čas tuto diskusi otevřít,“ uvedl Kejval.

„Podle mého osobního názoru česká hymna nepotřebuje žádnou revizi, žádnou instrumentační úpravu. Myslím, že to, co předkládá olympijský výbor, je nevkusem a kýčem,“ uvedl ve čtvrtek pro server iROZHLAS.cz ministr kultury v demisi Ilja Šmíd za ANO.

Na jeho slova reagoval autor nových verzí Miloš Bok: „Co si myslí o sobě ten ministr? Kdo si myslí, že je? Ať něco složí, a pak ať se vyjadřuje.“

Hudební nevkus a kýč, hodnotí novou hymnu ministr kultury. 'Jinde bych dostal metál,' oponuje její autor

Číst článek

Nové verze české hymny

V nové verzi hymny nešlo pouze o kosmetické úpravy. „Měli jsme požadavek, aby hymna byla bojovnější, více akceptovala potřeby sportovců,“ popsal ve středu pro Radiožurnál šéf ČOV Jiří Kejval s tím, že sportovce by měla více motivovat do zápasu.

Stávající hymna je dlouhá 69 vteřin, na sportovních utkáních ale panuje úzus, že může být dlouhá maximálně 75 vteřin. „Naši sportovci si deset procent hymny nemohou užít. Pro sportovce znamená nejvíc, když stojí na stupních vítězů a hraje hymna,“ doplnil.

Na utkáních by tak měla hrát instrumentální verze, která trvá přesně 75 vteřin. Ta by se také měla hrát na stupních vítězů. Autorem verzí je skladatel Miloš Bok.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme