Policisté získají díky elektronické známce nová data o vašem autu. Nákup ale od rána nefunguje

V úterý prvního prosince poprvé si mohou lidi koupit elektronické dálniční známky – platit začnou v novém roce. S letošním papírovým kuponem mohou řidiči jezdit do konce ledna, pak nalepovací dálniční známky definitivně skončí. Novinka výrazně změní i podobu kontrol. Policista už nebude muset hledat kupon na čelním skle, ale díky kameře a tabletu v okamžiku zjistí, jestli má řidič dálniční známku koupenou. Nákup ale od rána nefunguje.

Praha (Aktualizováno: 9:46 1. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papírové dálniční známky končí, nahradí je e-kupony | Zdroj: edalnice.cz

Policisté dostanou 43 a celníci 15 kontrolních sad. Výhodou zařízení je i to, že se dají jednoduše přemístit z jednoho auta do druhého. Policisté a celníci je můžou využít i jinak než jen ke kontrole dálničních zámek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude vypadat kontrola elektronických dálničních známek? Poslechněte si reportáž

„Říkali jsme si, že když už takové zařízení vyvíjíme, tak jsme nabídli policii i celní správě možnost naimportovat některé vlastní zájmové skupiny vozidel, které pro ně mohou být zajímavé při kontrole. Policie i celní správa toho využila, takže vozidla v pátrání – to znamená hledaná, kradená, nepojištěná a bez technických prohlídek,“ vysvětluje pověřený ředitel státního podniku CENDIS Jan Paroubek.

Stávající roční nalepovací kupony platí do konce ledna. Elektronické dálniční známky začnou platit od Nového roku. Pro policisty a celníky to znamená, že po dobu jednoho měsíce budou kontrolovat současně oba typy známek.

„Jsme na to připraveni. Naopak využijeme tohoto meziobdobí, kdy budeme mít jak papírové, tak elektronické kupony k tomu, abychom si systém co nejvíce zažili, abychom ze systému dokázali co nejvíce informací vyčíst a od prvního února ho začali co nejefektivněji používat,“ říká Stanislav Švidek z Generálního ředitelství Cel.

Internetové stránky edalnice.cz podle serveru Zdopravy.cz od osmé hodiny nefungují, místo nich se objevuje chybové hlášení. Nákup dálničních známek ale nešel provést ani předtím. Plně funkční by podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) měly být stránky během dne až dvou. Důvodem, proč nefungují, je podle něj opatření před hackery. Podle ministra má resort měsíc náskok a platit budou až od 1. února 2021.

Celý systém elektronických dálničním známek vyjde stát na 309 milionů korun. Cena kuponů pro řidiče ale zůstává stejná. Roční si pořídí stejně jako letos za 1500 korun, měsíční 440 a desetidenní 310 korun.

Václav Štefan, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme