Nová dohoda koalice by mohla zahrnout zrušení tří ministerstev

V rámci jednání o úsporných opatřeních pro roky 2013 a 2014 zvažuje koalice zrušení tří ministerstev. Pokud by tento plán uskutečnila, zanikla by ministerstva kultury, které by přešlo pod resort školství, pro místní rozvoj a životního prostředí, která by se sloučila s ministerstvem zemědělství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Slučování ministerstev navrhovaly Věci veřejné už v lednu. Nyní ho podporuje i ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Musí ale podle něj jít o skutečnou úsporu.

„Dojde k úspoře v objemu rozpočtové kapitoly, že vypadne z výdajů veřejných rozpočtů. Těžko bychom mohli hovořit o úspoře, kdyby dvě budovy, z nichž každá má svoji cedulku, měly jen tu jednu cedulku a ušetřili bychom jednoho ministra, jednoho šéfa hospodářské správy. Takhle si mnozí možná představují rušení ministerstev a my jsme rádi, že jsme se ujistili, že pan premiér si to takhle nepředstavuje,“ řekl.

Petr Nečas skutečně potvrdil, že jeho záměrem je redukovat agendy, nejen „přemalovat fasády“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitelka specializovaného centra ProCulture Marta Smolíková hodnotila v Ozvěnách dne možné dopady zrušení samostatného ministerstva kultury

Podle stínového ministra financí ČSSD Jana Mládka je resort místního rozvoje už dnes zbytečný – ztratil smysl po ustavení krajů. Obtížnější prý ale je plán s případným sloučením ministerstva životního prostředí a zemědělství:

„Chudák ministr, který tomu bude šéfovat, protože bude pořád v Bruselu. Tam zasedají jeden týden ministři zemědělství, druhý týden ministři životního prostředí a on bude jezdit na obojí schůze. Když jsem byl ministrem zemědělství, tenhle model fungoval v Rakousku a můj rakouský kolega si tehdy stěžoval, že nestíhá schůze obou skupin.“

Kultura potřebuje silné zastoupení

Ministerstvu kultury hrozí zánik už poněkolikáté. Ředitelka specializovaného centra ProCulture Marta Smolíková si myslí, že je samozřejmě lepší, když má kultura vlastní ministerstvo. Pokud je ale slabé, může být pro kulturu přínosnější, když se dostane pod silnější resort. „Samostatné ministerstvo musí mít silné postavení ve vládě,“ upozorňuje.

Úřadu určitě neprospělo časté střídání ministrů, jejichž výběr ovlivňovala politická, nikoli odborná kritéria. Śéfové resortu postupovali často nesystematicky, nevyužívali možnosti financování, v jejichž důsledku teď v kultuře chybí peníze.

Ředitelka centra ProCulture Marta Smolíková se domnívá, že reputace Národní galerie není nejlepší | Foto: Šárka Ševčíková

Podle Smolíkové je ministerstvo kultury nenahraditelné ve vytváření odpovídajícího prostředí pro kulturní kreativitu, která má i prokazatelný hospodářský a společenský dopad. Uvádí příklad Kanady, USA nebo Austrálie, které už pochopily daleko větší roli kultury, než jakou viděly před dvaceti, třiceti lety.

„Kultura má návaznost na cestovní ruch, je součástí exportu, ale jde to i do oblasti vzdělávání. Dají se tady logicky hledat návaznosti, takže úvaha o propojování s ministerstvem školství je možná,“ přiznává.

Zrušení ministerstva kultury však může být také signálem veřejnosti, že kultura není důležitá a může být upozaděna. „Obávám se, že dopad bude spíše symbolický než praktický,“ dodává s tím, že peněz se podle ní mnoho neušetří.

Ekologové jsou proti sloučení životního prostředí a zemědělství

Jan Rovenský z hnutí Greenpeace považuje záměr včlenit ministerstvo životního prostředí do ministerstva zemědělství za absurdní. „Zejména pokud si vezmeme v potaz agendu obou úřadů – mezi veřejnými zájmy, které hájí ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství je často hluboký konflikt,“ upozorňuje.

A uvádí příklad – jedno hájí ohrožené druhy a jejich biotopy a druhé podporuje činnost, která ty biotopy poškozuje. Nejostřejší rozpor vidí v oblasti lesního hospodářství.

Ministerstvo životního prostředí | Foto: Eva Odstrčilová

Zástupci organizací na ochranu životního prostředí dlouhodobě tvrdí, že ochrana životního prostředí je v Česku popelkou a ministerstvo životního prostředí považují politické strany za méně důležité.

Podle Rovenského lze sledovat během mandátu této vlády smutný sestup jak významu, tak kvality výkonu úřadu. „Troufám si tvrdit, a říkali jsme to už při nástupu pana ministra Drobila, že ten sestupný trend může být úmyslný a že ministerstvo funguje špatně právě proto, aby mohlo být zrušeno,“ dodává.

Jedinou možností, kterou by si dokázal představit, je sloučit ministerstvo životního prostředí s ministerstvem pro místní rozvoj. Agenda územního plánování, kterou má posledně jmenovaný úřad na starosti, totiž kdysi patřila pod ministerstvo životního prostředí.

O pokračování vlády rozhodne úterní schůzka. Jednání s VV zatím dohodu nepřineslo

Číst článek

Úsporná opatření vedoucí k dalším redukcím deficitu jsou podle premiéra Petra Nečase nezbytnou podmínkou pro budoucnost současné vlády. Dohoda o nich se má uzavřít po Velikonocích, v opačném případě hrozí předčasné volby.

Jana Zemanová, Lucie Husárová 1, Věra Pfeifferová, Lucie Maňourová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme