Nová internetová platforma dává lidem možnost odhalovat korupci

Lidé mají ode dneška novou možnost, jak se zapojit do boje proti korupci. Internetová platforma NášStát.cz má pomocí jednoduchých online aplikací zvýšit dohled občanů nad státními institucemi a usnadnit přístup k veřejným informacím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

Platformu NášStát.cz provozuje Fond Otakara Motejla. Jde o rozcestník deseti elektronických aplikací, které budou občanům zprostředkovávat klíčové informace o vydaných veřejných prostředcích, činnosti politiků i lokálních problémech.

„Šíře je poměrně velká, jsou tam odkazy na pracovaný státní rozpočet za posledních šest let, na rozpočty všech 6200 obcí České republiky, ale třeba taky na encyklopedii asi tisíce komunálních a státních politikům“ řekl Rádiu Česko Jakub Mráček, koordinátor Fondu Otakara Motejla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jakub Mráček z Fondu Otakara Motejla představil na Rádiu Česko internetovou platformu NášStát.cz

Aplikace jsou podle něj zaměřené na běžné uživatele, jejich obsluha není těžší než třeba odeslání e-mailu. Rozpočty se zobrazují pomocí grafů, z nichž je možné dopodrobna sledovat výdaje jednotlivých institucí. Lidé mohou také přímo napsat všem poslancům a senátorům.

„My tomu říkáme investigativní podněty, to znamená nějaké stopy, které ukazují na jisté nestandardnosti. Nyní to nemusí dělat jenom zkušený investigativní novinář, který v tom umí chodit, a může to udělat každý, kdo má volný večer u internetu,“ vysvětlil Mráček.

Fond bude podněty od občanů zpracovávat a předávat dál zavedeným protikorupčním organizacím, jako jsou Tranparency International, Ekologický právní servis nebo Oživení. „Věříme, že tyto zkušené organizace si s tím už poradí,“ dodal koordinátor Fondu Otakara Motejla.

Václav Pešička, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme