Nová kalkulačka pro výpočet regulovaného nájemného opět zvedne ceny

Regulované nájemné v příštím roce může v některých menších městech vzrůst o více než 50 procent. Vyplývá to z kalkulačku pro výpočet regulovaného nájemného na rok 2010, kterou dnes zveřejnilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Zvýšení se týká hlavně bytů, kde příští rok regulace nájemného končí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bydlení

bydlení | Foto: Jan Rosenauer

V krajských městech by měl být nárůst naopak nižší. Důvodem je vyšší nájemné a regulace zde navíc potrvá až do roku 2012. Příští rok by podle odhadu ministerstva regulované nájemné vzroste průměrně o 17,3 procenta a letos o 30 procent. Podle místopředsedy Sdružení nájemníků Milana Taraby je reálný nárůst vyšší:

"V některých lokalitách meziročně dochází k růstu o 40 až 60 procent. Ohrožuje to mnoho lidí, protože jde často o měsíční částky dosahující až tisíc korun rozdílu. Dokonce bych řekl, že nárůst je ještě strmější, protože údaje ze kterých se nájemné počítá jsou v podstatě na vrcholu cen."

Zvýšení nájmů vyvolalo bouřlivé diskuze. Co znamená pro majitele domů, řekl Radiožurnálu místopředseda Sdružení majitelů domů Robert Axamit:

"V mnoha obcích je regulované nájemné hluboko pod prostými náklady reprodukce domů. Je to krok správným směrem. Rozhodně to ale neznamená, že by se trh s byty tímto resuscitoval do stavu, který známe v západní Evropě."

Regulované nájemné se v současnosti týká asi 750 tisíc domácností. Kolik by mohli nájemníci za svůj byt s regulovaným nájmem zaplatit, si mohou sami spočítat na speciální kalkulačce. Najdou ji na webových stránkách Ministerstva pro místní rozvoj.

Jak s ní pracovat poradil ředitel odboru bytové politiky ministerstva Pavel Rakouš: "Zvolíte si svoji lokalitu, velikostní kategorii obce, poté dosadíte výměru bytu v metrech čtverečních a aktuální výši nájemného. Po jednom kliknutí vám vyjde maximální povolené nájemné pro příští rok."

Přečtěte si také:
Regulované nájemné u Ústavního soudu
Ústavní soud: Majitelé domů už dříve žalující stát mají větší šanci
Zastavená deregulace půjde na vrub státu
Jak se bude určovat nájemné po skončení deregulace
Vláda pomalejší deregulaci nájemného nepodpořila, ani nezamítla

Alžběta Rákosová, Věra Pfeifferová, Zbyněk Zykmund, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme