Nová komise má pomoci najít vizi pro NG

Ministr kultury Jiří Besser dnes ustavil patnáctičlennou Komisi pro otázky galerií, která má připravit návrh dalšího směřování Národní galerie po odchodu dosavadního ředitele Milana Knížáka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Besser | Foto: Tomáš Adamec

Ministr Besser před dvěma týdny zrušil výběrové řízení na místo nového ředitele; nové výběrové řízení by mělo proběhnout tak, aby nový ředitel Národní Galerie mohl být jmenován k 1. červnu příštího roku.

Podle členky komise a ředitelka organizace Proculture Marty Smolíkové by měla komise moderovat debatu nejenom směrem k Národní galerii, ale o ostatních aktivitách galerií a muzeí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zřízení Komise pro otázky galerií. Téma pro členku komise a ředitelku organizace Proculture Martu Smolíkovou.

„Zejména se jedná o diskusi o poslání a kvalitě služeb zmíněných institucí. Dříve se totiž galerie a muzea hodnotila velice úzkoprofilově, zejména pak v rámci ekonomických aspektů,“ uvedla ve Stalo se dnes Smolíková a dodala:

„Diskuse by měla vynést na světlo i konkrétní organizační změny pro budoucího ředitele NG.“

Otázkou je, zda by nebylo by ale lepší nechat tato rozhodnutí na novém řediteli, který v konkurzu představí svou vlastní vizi fungování Národní galerie. Podle Smolíkové nikoli.

„Není možné donekonečna čekat na nějakého spasitele. Obecně je stejně zapotřebí úzká komunikace a kooperace s ministerstvem, což je ostatně jedním z dílčích posláním komise. Jde také o to, aby se neztrácel drahocenný čas, který do doby jmenování nového ředitele NG uplyne,“ řekla členka komise a ředitelka organizace Proculture.

Lukáš Vincourek, Jan Richter Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme