Nová koncepce vězeňství má za cíl snížit recidivu. Plán zřejmě schválí vláda

Ministerstvo spravedlnosti chce snížit počet vězňů, kteří se za mříže vracejí opakovaně. Koncepci pro vězeňství na dalších deset let dnes pravděpodobně schválí vláda. Plán počítá se vzděláváním a zaměstnáváním co největšího počtu odsouzených. Zlepšit by se měla také zdravotní péče za mřížemi a podmínky pro vězeňské lékaře. Stát plánuje i modernizaci věznic.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Berdych žadá o podmíněné propuštění z vězení

David Berdych žadá o podmíněné propuštění z vězení | Foto: Filip Jandourek

Podle návrhu by s vězni pracovali psychologové a další odborníci. Cílem je, aby odsouzení po propuštění snáze našli práci a už se nevrátili na cestu zločinu.

„Je potřeba pokusit se využít jejich trestu, pokusit se využít toho, že je máme na nějakou dobu plně k dispozici k tomu, abychom se jim pokusili pomoci začít normální, nekriminální život,“ vysvětlil ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nová koncepce vězeňství má za cíl snížit recidivu. Plán zřejmě schválí vláda

V současnosti se za mříže vrací na 70 procent vězňů. Ministerstvo by chtělo snížit recidivu zhruba na 50 procent. Zlepšit by se mělo i vzdělávání ve vězení.

„Učební obory, které dnes vězeňská služba nabízí, jsou bez vazby na potřeby trhu práce. Takže my například učíme pomocné kuchaře, které ale nikdo nechce, protože kuchařů je dost, a oproti tomu neučíme svářeče, ačkoliv po svářečích dnes trh prahne, protože jich je zkrátka málo,“ přiblížil Pelikán.

V zaměstnávání odsouzených chce dát ministerstvo přednost těm podnikům, které si vězně nechají i po jejich propuštění. Ve věznicích by pak mohli například vyrábět nábytek pro státní úřady nebo šít uniformy.

Do dluhové pasti

Součástí plánu je také dluhové poradenství pro odsouzené. „Budeme se snažit podívat se na jejich finanční situaci, na jejich finanční problémy. Většina vězňů vstupuje už do výkonu trestu se značnými dluhy. Ty dluhy jim po dobu věznění dále narůstají, to znamená, že vycházejí ven, a jsou vlastně automaticky v dluhové pasti, která je vede zase na okraj společnosti,“ upozornil ministr.

Podle poslance ODS a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka je plán dobrý. Záležet ale bude na tom, jak se osvědčí v praxi:

Věznice Oráčov | Foto: Filip Jandourek

„Jsme vázáni mezinárodními smlouvami, které zakazují nucení vězňů k práci, a tam je tedy zakopaný pes. Další věcí je vytvořit podmínky pro soukromé subjekty tak, aby měly zájem vězně zaměstnávat. Zdá se mi, že v té koncepci pár rozumných návrhů je. Musí to být pro ty, kdo zaměstnávají, výhodné. To znamená, že nezbude než pomáhat tomu, aby firmy měly například státní zakázky a u těchto státních zakázek zaměstnávaly vězně.“

„Asi 50 až 70 procent odsouzených má jen základní školu nebo nemá maturitu. To znamená, že toto je jeden ze stěžejních a základních úkolů celé této koncepce, protože pokud tito lidé se základním vzděláním vyjdou za brány věznic, těžko najdou takovou práci, aby nemuseli znovu páchat trestnou činnost. Čili zlepšit to určitě jde a jsem pro to, aby se na tom pracovalo velmi intenzivně,“ dodal Blažek.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme