Nová léková vyhláška může pro některé pacienty znamenat zdražení

Pacienti si ode dneška možná na některé léky připlatí více. Nová léková vyhláška snižuje úhrady medikamentů ze zdravotního pojištění o 2,27 procenta. O tuto částku by se teoreticky mohly zvýšit doplatky. Ministr zdravotnictví David Rath pacientům vzkázal, ať se domluví už v ordinaci s lékařem, aby jim vybral lék bez doplatku. Pokud pro ně je vhodný jen lék s doplatkem, měli by podle ministra s receptem jít do lékárny ve fakultních nemocnicích nebo u poliklinik, kde jsou doplatky nižší než v malých lékárnách. Lékárníci to považují za nabádání k nekalé soutěži a hodlají podat stížnost u antimonopolního úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékárna | Foto: Marián Vojtek

Nová vyhláška ministerstva zdravotnictví ode dneška plošně zvyšuje doplatky na léky. Týká se to - až na výjimky - všech léků, které jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami. Co to bude znamenat pro pacienty, to vysvětluje prezident České lékárnícké komory Lubomír Chudoba. "Ti, kteří berou léky, které stojí v řádu desetikorun nebo stokorun, tak tam to zvýšení spoluúčasti bude maximálně o koruny, takže to třeba ani nepoznají. Ale ti, kteří jsou dlouhodobě nemocní, nebo řeší nějaký onkologický problém, a už teď na svůj lék doplácí, tak tam ten doplatek může být vyšší o desetikoruny až nějakou stokorunu," upozornil Chudoba.

Nová léková vyhláška snižuje úhrady medikamentů ze zdravotního pojištění o 2,27 procenta. O tuto částku by se teoreticky mohly zvýšit doplatky. Ministr zdravotnictví David Rath pacientům vzkázal, ať se domluví už v ordinaci s lékařem, aby jim vybral lék bez doplatku.

Pokud pro ně je vhodný jen lék s doplatkem, měli by podle ministra s receptem jít do lékárny ve fakultních nemocnicích nebo u poliklinik, kde jsou doplatky nižší než v malých lékárnách. "Občané by měli vědět, že podobně jako jsou nejlevnější potraviny v hypermarketech, nejlevnější léky jsou ve velkých lékárnách," uvedl Rath.

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba reagoval na ministrovy rady pacientům slovy, že komora podá stížnost na antimonopolní úřad. Ministr podle něj nabádá k nekalé soutěži a postupuje proti zájmům malých lékáren, občané menších měst mohou zůstat bez léků. Rath podle Chudoby svými výzvami navádí nemocné, aby do malých lékáren nechodili.

Proti vyhlášce ostře protestuje Asociace zdravotnických zařízení Středočeského kraje. Včera vyzvala premiéra Jiřího Paroubka, aby okamžitě odvolal ministra zdravotnictví a vyhlášku zrušil.

I když vyhláška o platbách za léky začíná platit už dnes, některé lékárny dosud nemají potřebné podklady, podle kterých nové ceny léků vypočítávají. Materiály má rozesílat Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Milan Kopp, Jana Petrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme