Firma spoluvlastněná Mynářem bude nejspíš vracet 1,4 milionu za sjezdovku. Vymáhá je zemědělský fond

Státní zemědělský intervenčí fond zahájil řízení o vrácení peněz s firmou, kterou před šesti lety spoluvlastnil kancléř Vratislav Mynář. Pravděpodobně bude muset vrátit 1,4 milionu korun. Informace přinesla Mf Dnes. Peníze na dotacích získal Mynář před lety na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě na Hodonínsku. Ochranáři přírody mu ale zakázali načerno postavit nádrž na vodu, takže sněžná děla nemá co napájet.

Dolní Lhota (Hodonínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Území, na kterém byl lyžařský areál postaven, totiž spadá do nejpřísnější zóny ochrany přírody a chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty tak zakázala poblíž vybudovat nádrž s vodou. Mynář ale i přesto, že rekreační oblast nefunguje, nevrátil peníze, které dostal od Evropské unie. Kancléřova firma tak porušila podmínky, nesplnila pětiletou lhůtu udržitelnosti dotací.

Inspekce pokutovala Mynářovu firmu za vypouštění odpadních vod do řeky. Zaplatit má 40 tisíc korun

Číst článek

Podobný areál Mynář nechal vybudovat i ve čtyřicet kilometrů vzdálených Osvětimanech, tam mu ale rybník povolili postavit.

Před půl rokem proto Mf Dnes upozornila Státní zemědělský intervenční fond na problém. Ten projekt zkontroloval a nyní došel k závěru, že dotace by se měly vrátit. „Státní zemědělský intervenční fond bude zahajovat řízení o vrácení dotace na dva projekty,“ řekla v článku Mf Dnes mluvčí fondu Vladimíra Nováková.

Kontroloři budou po společnosti Ski-Moravia vymáhat 1,2 milionu korun za vybudování stanice pro zasněžování a 200 tisíc za vztyčení stožárů s osvětlením svahu, po kterém nejezdí žádní lyžaři. Do projektu navíc investovala miliony i obec. První dotaci ve výši 900 tisíc korun fond vrátit nechce, jeho lhůta udržitelnosti totiž vypršela už v roce 2013.

Opustil firmu v roce 2013

Mynář už nyní ve firmě oficiálně nefiguruje, svůj podíl v roce 2013 přepsal na nynějšího starostu Osvětiman Aleše Pfeffera. Převod stál 70 tisíc korun, a to i přesto, že společnost měla v té době podle účetních uzávěrek majetek v hodnotě milionů.

K současné situaci se Pfeffer nechtěl vyjadřovat. „Jsem v lese, kácím stromy. Nemám čas. Zavolejte zítra,“ řekl starosta.

Skiareál v Nové Lhotě | Foto: Zdeněk Němec | Zdroj: MAFRA/Profimedia

Okomentovat současný vývoj odmítl i kancléř. „Víte víc než já. Angažmá ve firmě jsem ukončil před šesti lety. A pokud se nemýlím, jedná se o neveřejné informace,“ konstatoval Mynář, který ve svém majetkovém přiznání předloni uvedl, že mu společnost Ski–Moravia vedená Pfefferem dluží skoro 1,7 milionu korun.

Není ale jasné, jestli firma má z čeho peníze vrátit. Neplní totiž zákonnou povinnost a neuveřejňuje účetní uzávěrky. Z posledního dostupného dokumentu za rok 2011 je ale patrné, že už tehdy společnost dlužila téměř 7 milionů.

Firmu usvědčil rozvojový plán Dolní Lhoty do roku 2024, ve kterém se píše, že skiareál už není od roku 2013 v provozu. Ski-Moravia se ale ještě může bránit. „Než ale vydá Státní zemědělský intervenční fond rozhodnutí v této záležitosti, bude mít příjemce dotace lhůtu na vyjádření, může nahlížet do spisu či doložit jiné doklady,“ dodala Nováková.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme