Nová liberecká radnice chce prozkoumat dluhy po lyžařském šampionátu

Na jiný termín dnes musel ministr školství Josef Dobeš odložit schůzku s věřiteli, kterým organizátoři světového lyžařského šampionátu v Liberci dluží přes 108 milionů korun. Ministr před časem přišel s návrhem, jak by stát mohl tyto dluhy alespoň částečně uhradit. Zaplacení dluhu rovnoměrně rozdělil mezi svůj resort, ministerstvo financí a město Liberec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát města Liberec | Foto: Tomáš Adamec

Ministerstva školství a financí by přispěla věřitelům 50 miliony korun. Dalších 25 milionů by pak přidalo město Liberec. Zástupce věřitelů, Vojtěch Hlaváček, si před časem spolupráci s ministrem Dobešem pochválil a řekl, že má konečně pocit, že si s věřiteli ‘všichni nehrají jen na schovávanou‘.

„Nemyslím, že by se město Liberec hrálo na schovávanou. Nicméně po komunálních volbách se situace trošku změnila a je potřeba, aby nová politická reprezentace k tomu našla svoji cestu, protože zastupitelstvem města ani jeden z návrhů ministra Dobeše ještě neprošel,“ řekl v Ozvěnách dne liberecký zastupitel a lídr sdružení Liberec občanům Jiří Šolc.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu ministra školství na částečné uhrazení dluhů po lyžařském MS státem jsme v Ozvěnách dne hovořili s libereckým zastupitelem Jiřím Šolcem.

Pro návrh ministra Dobeše, že by město Liberec mělo samo na úhradu dluhu přispět 25 miliony, by Šolc podle svých slov z několika důvodů nehlasoval.

„Jednak proto, že my neznáme přesně, kdy dluh vznikl, dále tam není poměrné splácení Svazů lyžařů a také liberecká městská kasa je ve špatné kondici. Liberec má svoji zodpovědnost jak mistrovství skončilo, minimálně v etické rovině určitě. Dluhy jsou ale za občanským sdružením a to má nějaké své právní konsekvence,“ uvedl.

Šolc také zopakoval, že požaduje, aby hospodaření organizátorů libereckého šampionátu prověřil forenzní audit. „Prostudoval jsem část účetnictví a mám podezření, že se tam nehospodárně nakládalo s některými prostředky, ale je potřeba aby se na to podívali odborníci,“ dodal.

Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme