Stačí kliknout. Nová mobilní aplikace usnadní komunikaci pacientů s lékaři z IKEMu

Pražský Institut klinické a experimentální medicíny připravuje novou mobilní aplikaci pro všechny své pacienty. Pracují na ní špičkoví lékaři společně s vývojáři. Program s názvem IKEM Online lidem umožní sledovat aktuální data posledních vyšetření nebo třeba konzultovat zdravotní stav na dálku. Doktoři pro změnu uvidí údaje o aktuální fyzické kondici pacientů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náhled dosavadní aplikace

V IKEMu už některé aplikace fungují. Je to například mTransplant, která je – jak už název napovídá – pro pacienty po transplantacích | Foto: Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„Aplikace má barvy IKEMu,“ ukazuje ve svém mobilu návrh nové aplikace vedoucí odboru informatiky Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Raška. Barvy a design ale nebudou pro pacienty tím zásadním.

Rozpoznávače barev i kamerové lupy. Světluška spustila půjčovnu pomůcek pro zrakově postižené

Číst článek

„Pacienti budou mít aktuální laboratorní výsledky, texty ambulantních zpráv, budeme jim posílat notifikace k návštěvám, budou si moct požádat o recept nebo komunikovat s IKEMem,“ popisuje Petr Raška.

V IKEMu už některé aplikace fungují. Je to například mTransplant, která je – jak už název napovídá – pro pacienty po transplantacích. Vznikající program IKEM Online zahrne dosavadní funkce, přidá další a dostupný bude po jednoduché registrace i ostatním pacientům.  

„Výhody jsou oboustranné. Pacienti často chodí po jiných pracovištích, aplikace bude tyto dokumenty moct fotit, tak aby se k nám rychleji dostaly.“ Jak Petr Raška dodává, lékaři uvidí i aktuální fyzickou kondici pacientů, a to v případě, že s nimi pacienti budou chtít sdílet data například z chytrých hodinek. „Pacienty, kteří budou mít velké výkyvy, pak přímo kontaktujeme.“ 

Vývojáři spolupracují i s lékaři

IKEM Online má začít fungovat letos v létě, vzniká z naprosté většiny přímo v Institutu klinické a experimentální medicíny. Pracují na něm nejen zdejší vývojáři, ale také lékařské kapacity – třeba přednosta kliniky nefrologie a transplantačního centra Ondřej Viklický. „Snažíme se, aby aplikace byla pro pacienty i pro lékaře příjemná. Nejde o natvrdo koupený produkt, vyvíjí se postupně,“ vysvětluje. 

Například už roky fungující aplikaci mTransplant aktivně využívá přes dva tisíce lidí. „Pečujeme o digitálně gramotné pacienty, to je velké plus. Oni sami jsou moc rádi, že se mohou informovat o svém zdravotním stavu a komunikovat s námi,“ doplňuje svou zkušenost s pacienty na klinice nefrologie Ondřej Viklický.

Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme