Nová policejní hymna vyvolává rozporuplné reakce i mezi policisty

Policejní sbor České republiky má svou vlastní hymnu. Skladba nazvaná V životě nestačí jen snít se hrála už na dvou akcích a teď se připravuje její kvalitnější, studiová nahrávka. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého se má hymna zařadit ke stávajícím symbolům policie a znít při slavnostních příležitostech. Řada policistů ale neskrývá výhrady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie ČR. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Zatím je k poslechu jen demoverze, oficiální verze prý bude hotová příští rok. Autorem skladby je dirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR Jan Zástěra, text pochází z pera Martina Budka.

„Dovedu si představit, že bude znít jen při výjimečných příležitostech, jako jsou například přísahy nových policistů, udělování medailí nebo vybrané ceremoniály, případně pietní akty,“ přibližuje mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V životě nestačí jen snít – demoverze nové hymny Policie ČR

Někteří policisté si neberou servítky, nová hymna se jim nelíbí. Podle Macalíkové ale během dvou příležitostí, kdy byla skladba prezentována veřejně, nezazněly žádné negativní reakce.

„Ty se objevily až dnes na internetu, samozřejmě jsme je nemohli přehlédnout. A musím říci, že nás samozřejmě mrzí. Pan policejní prezident už o nich ví. V následujících týdnech bude objíždět všechna krajská ředitelství, kde bude určitě příležitost policistům záměr s novou hymnou vysvětlit a případně ji přímo s nimi prodiskutovat,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Policejního prezidia Jana Macalíková a Zdeněk Drexler z vedení odborové Unie bezpečnostních složek mluvili o nové policejní hymně

Zdeněk Drexler z vedení Unie bezpečnostních složek se domnívá, že skladatel odvedl z odborného hlediska kvalitní práci, nelíbí se mu ale zvolený žánr a jistá pompéznost.

„Finální verze by mohla býti ještě malinko jiná. Ale rytmus a to, jak je to podáno aktuálně na internetu, to si myslím, že není úplně šťastně zvoleno,“ upozorňuje.

Samotný nápad vytvořit hymnu policejního sboru mu ale nevadí. „Proč nemít nějakou skladbu, na kterou můžeme být hrdí, která by vyjadřovala hrdost nás příslušníků Policie České republiky? Určitě této myšlence jsem nakloněn a myslím si, že i spousta kolegů,“ uzavírá Drexler.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme