Pravidla pro nošení roušek: v restauracích a ve školách povinné nebudou, na úřadech a u lékaře ano

To, co bylo oznámeno ve středu, už ve čtvrtek neplatí. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch oznámil změny v manuálu pro nošení roušek, který měl začít platit od 1. zaří. Přísná opatření, jež by zavedla nošení roušek v téměř všech vniřních veřejných prostorách, upravil den po jejich zveřejnění. Jak jsou pravidla nastaveny v současnosti?

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roušky

Povinnost nosit roušky nezavedla v poslední době jen Česká republika, ale i řada dalších zemí. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

- Od 1. září nebudou roušky povinné ve školách, obchodech, restauracích ani v kadeřnictvích.

- Ve školách roušky studenti budou muset nosit ve společných prostorách škol jen v případě, že na semaforu bude oranžová nebo červená barva. Semafor bude zveřejněn v pátek 28. srpna, aby se na situaci případně školy mohly připravit. Potom bude aktualizován ve čtrnáctidenních intervalech.

- Roušky se vrátí naopak do hromadné dopravy, na úřady a do zdravotnických a sociálních zařízení. Nutné budou také u říjnových krajských a senátních voleb.

‚Reagujeme na veřejnou debatu.‘ Roušky nebudou od září potřeba v obchodech ani ve školách

Číst článek

- V restauracích zůstanou roušky povinné pro personál.

- Lidé budou muset nosit roušky na vnitřních akcích od hranice stovky lidí, a to i v divadlech, kinech nebo v kostelech. Původně měly být povinné bez ohledu na počet návštěvníků.

- Výjimku v nošení roušek mají účastníci soudních jednání, moderátoři a vystupující umělci, děti do dvou let a lidé s poruchou intelektu. Roušky nebudou povinné ani pro sportovce v tělocvičnách, pro bazény a sauny, při fotografování portrétů, svatebním nebo akademickém obřadu pro účastníky.

- Povinnost nosit roušky nezavedla v poslední době jen Česká republika, ale i řada dalších zemí. Dánsko zavede od soboty povinnost nosit roušky v hromadné dopravě. Itálie nařídila nošení roušek večer po 18.00 i na venkovních veřejných místech. Na Slovensku budou muset děti od pátých tříd základních škol nosit roušku ve škole nejméně první dva týdny v září. Ve Francii lidé musejí roušky nosit v prostředcích hromadné dopravy, v obchodech, v kostelech a při pobytu ve vybraných venkovních lokalitách po celé zemi. Povinné roušky na veřejnosti zavedly i všechny regiony ve Španělsku.

ČTK, vin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme