Nová pravidla proti praní špinavých peněz posoudí protikorupční rada vlády

Nová opatření proti praní špinavých peněz dnes probere protikorupční rada vlády. Jednou ze změn je takzvaný rejstřík vlastníků firem. Z něj bude více jasné, komu společnost patří. Novelu zákona proti praní špinavých peněz předložilo ministerstvo financí. Platit má od poloviny příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dohoda, úplatek, úplatky, byznys, korupce, peníze, obálka s penězi (ilustrační foto)

dohoda, úplatek, úplatky, byznys, korupce, peníze, obálka s penězi (ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Ve hře je zatím více variant. Podle jedné by se k informacím o vlastnících firem měly dostat jen některé instituce, například Finanční analytický útvar.

Podle jiné by mohl být rejstřík na internetu veřejný. Lidé by se dozvěděli jméno, příjmení, bydliště a stát, ale už ne třeba to, jaký má kdo ve firmě podíl.

Protikorupční rada vlády také posoudí změny, které navrhuje ministerstvo po místní rozvoj v zadávání veřejných zakázek. U některých typů tendrů by například novela zakázala vybírat vítěze jenom podle nejnižší ceny.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme