Nová pravidla značení zmrazeného pečiva zvedla prodeje toho čerstvého

Zákazníci kupují více čerstvé než rozmrazené pečivo. Přiznávají to obchodníci, podle kterých se ale lidé k rozmrazenému časem opět vrátí. Sladké i slané pečivo musí být od prvního srpna označené podle toho, jak bylo vyrobené. Buď je čerstvé, rozmrazené nebo vyrobené z rozmrazeného polotovaru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákazníci Tesca už rozpékané pečivo od čerstvého rozliší

Zákazníci Tesca už rozpékané pečivo od čerstvého rozliší | Foto: Olga Štrejbarová

Skutečnost, že lidé teď více kupují čerstvé pečivo, přiznává i prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka. Podle něj se ale časem zákazníci k rozmrazenému opět vrátí.

„Jak dlouho bude stoupat (spotřeba čerstvého pečiva - pozn. red.) a kdy se zastaví, je velmi těžké odhadovat. Nedomnívám se, že to bude velký rozsah a velká změna v tomto poměru. Myslím si, že po ustálení za pár měsíců začne spotřeba čerstvého pečiva zase klesat, i když asi ne na původní úroveň,“ tvrdí Juračka.

Na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci se mezitím obracejí první zákazníci, kteří jsou se značením pečiva v obchodech nespokojení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na olomouckém hlavním nádraží natáčela reportérka ČRo Blanka Mazalová

„Spotřebitelé si nejčastěji stěžovali na nepříliš výrazné či nečitelné značení, či na úplnou absenci tohoto značení. Tyto podněty prověřujeme. Bylo by to vyhodnoceno jako klamání spotřebitele a na to zákon pamatuje sankcemi až do výše 3 miliony korun,“ potvrdil Radiožurnálu Pavel Kopřiva ze SZPI.

Na olomouckém hlavním nádraží jsou hned tři prodejny s pečivem, ve dvou z nich se zákazníci 1. srpna u cenovek nedozvěděli informaci, jestli je pečivo rozmrazené, popřípadě pečivo ze zmrazeného polotovaru.

„Teď už to máme všechno předělané. Žádný rozdíl jsme nezaznamenali. Málokdo se zeptá, protože to vidí,“ říká prodavačka v prvním pekařství.

I ve druhém pekařství je pečivo označené cedulkami. „Já jim vždycky říkám, že je to napečené čerstvé. Ono to není skoro poznat. Někdy se zákazníci ptají, někdy to chtějí vědět,“ přiznává další prodavačka.

„Na to dávám pozor, protože jsem viděla, že tam mají cedulku, že je to připravované tady na prodejně. Myslím si, že zákazník by měl být informovaný, odkud to pečivo vůbec je. Znám případy, že se dnes rohlíky a housky dělají v Číně a přijde to kontejnerem zmražené půl roku,“ říká zákaznice.

Igor Maňour, Blanka Mazalová, Květa Moravcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme