Nová sněmovna zůstává bez předsedy

Poslanecká sněmovna nedokázala ani ve druhém kole první volby zvolit ve čtvrtek svého předsedu. Jediným kandidátem byla místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Ve druhém kole tajné volby získala stejně jako v kole prvním 98 hlasů. K další volbě se poslanci sejdou v pátek 7. července. Po předsedovi sněmovny si poslanci mají zvolit ještě místopředsedy, ověřovatele sněmovny, rozhodnout o počtu sněmovních výborů a o počtu jejich členů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Němcová

M. Němcová | Zdroj: ČTK

Kandidátka ODS Miroslava Němcová neuspěla ani v jedné ze dvou kol první volby. Němcové přitom chyběly i hlasy vládní koalice. V prvním kole ji podpořilo 98 poslanců z 200. Ve druhém kole získala stejný počet hlasů při 198 přítomných poslancích. Němcová tak obdržela o dva hlasy méně, než mají společně koaliční strany ODS, KDU-ČSL a zelení. Ke zvolení potřebovala nadpoloviční většinu přítomných zákonodárců. "Mrzet mě to může, ale jsme ve složité povolební situaci a ukazuje se, že cesta k nalezení výsledku bude dlouhá," poznamenala Němcová.

V další volbě musejí pokračovat do deseti dnů. Lhůtu pro podávání kandidátů, a to i kandidátů na místopředsednické funkce, vyhlásila volební komise do úterý 4. července do 16. hodiny. V pátek 7. července se pak poslanci sejdou dopoledne ke druhé volbě. "Máme čas na to, abychom se připravili a příští pátek budeme chytřejší," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek. Při páteční volbě postaví občanští demokraté za kandidátku znovu Miroslavu Němcovou.

Fakt, že při čtvrteční tajné volbě šéfa sněmovny zjevně chyběl k podpoře Němcové některý koaliční hlas, nijak nenadchl předsedu poslanců ODS Vlastimila Tlustého: "Na tom je problém, že nevíme kdo. My narozdíl od sociálních demokratů nikoho nekontrolujeme, ale to, že 98 je méně než 100, to vidí každý. Je to neúspěch a nevím, komu ho přičíst, to mohou být hlasy odkudkoliv."

Dosluhujícího premiéra a šéfa ČSSD Jiřího Paroubka nezvolení Němcové nijak nepřekvapilo: "Já si myslím, že ty rádoby koaliční strany budou muset začít přemýšlet o jiném způsobu jednání s opozicí. Na moje slova došlo. Zřejmě někteří pánové z těch rádoby vládních stran tuhle lekci potřebovali."

Předseda lidovců Miroslav Kalousek ale fakt, že Němcová nedostala všechny hlasy koalice, nepřeceňuje. "Někdy je v tom často malicherný osobní motiv, nikoliv politický," míní. Připomněl, že v minulosti byla jen jediná bezproblémová volba předsedy sněmovny - když byl na základě opoziční smlouvy zvolen Miloš Zeman.

Poslanci ČSSD zřejmě nevhazovali lístky do uren

Všichni poslanci ČSSD si při dnešní tajné volbě předsedy sněmovny hlasovací lístky sice vyzvedli, ale do volební urny je už patrně nehodili. Tím zachovali kvórum nutné pro zvolení koaliční kandidátky Miroslavy Němcové, zároveň mělo vedení jistotu, že se žádný sociální demokrat nepřidá ke koalici.

"Sociální demokraté v rozporu s pravidly tajné volby demonstrativně vracejí lístky do svého sekretariátu," řekl novinářům šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý. To ale odmítl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek: "My jsme nikde nic do žádného sekretariátu nevraceli. Znovu opakuji, že poslanci si vyzvedli lístek a neodevzdali jej, což je jedna z možností, které dává volební řád."

Předseda ČSSD Jiří Paroubek prohlásil, že způsob, jakým si dnes jeho strana zajistila jednotu, není podstatný. "Důležitý je volební výsledek. Sociální demokracie je na rozdíl od volby prezidenta republiky zcela jednotná a celá republika to vidí."

Podle předsedy Strany zelených Martina Bursíka je tajné hlasování jedním z pilířů svobodných a demokratických voleb. "Jsou-li tady kolegové a kolegyně, které jsou ochotni se takového práva zbavit, tak je to na pováženou a také to svědčí o politické kultuře v téhle zemi," řekl novinářům

Před volbou emoce

První kolo volby předsedy Poslanecké sněmovny oddálil spor mezi sociálními demokraty v čele s dosluhujícím premiérem Jiřím Paroubkem a politiky koalice ODS, KDU-ČSL a zelených.

Předseda ČSSD bod po bodu vyjmenoval údajné nedostatky koaliční smlouvy. Zdůraznil, že sociální demokraté odmítají - podle nich - nevyzkoušené experimenty, s kterými především ODS přichází a které nemají obdoby v žádné civilizované zemi: "Jako jsou individuální účty, nemocnice jako obchodní společnosti, plošná privatizace nemocnic a tak dále."

Na Paroubkův projev, v němž premiér dosluhující vlády kritizoval trojkoalici i za zahraniční politiku a řadu dalších věcí, reagoval předseda lidovců Miroslav Kalousek. Připomněl, že dolní komora má volit předsedu a nemá na programu hodnocení koaliční smlouvy:"Již podruhé ve dvou dnech intenzivně napadá mě přísloví o voze a o koze. Dnes, v tuhle chvíli projednáváme bod předseda Poslanecké sněmovny. A hle, pan předseda vlády komentuje velmi podrobně koaliční smlouvu." Kromě toho označil Kalousek Paroubkova slova za účelová a neobjektivní. Emotivní debata v tomto duchu ve sněmovně pokračovala ještě po poledni.

Krátké přerušení ustavující schůze si vyžádal rozruch, který na galerii pro hosty vyvolala jedna z přihlížejících. Žena hlasitě zasahovala do projevů komunistických poslanců, křičela na zákonodárce a dožadovala se vystoupení na plénu sněmovny. Předsedající Lubomír Zaorálek ji marně žádal o klid, takže ji nakonec parlamentní ochranka vyvedla. "Je to celosvětové spiknutí, soud mě uznal za prezidenta," tvrdila žena, když ji ochranka vyváděla.

Milan Kopp, Milada Richterová, Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme