Nová studie zpochybňuje bezpečnost amerického radaru

Bezpečnost plánovaného radaru v Brdech zpochybnila skupina expertů. Tvrdí, že vyslaný paprsek se může odrazit od letadla nebo od inverzních vrstev atmosféry a ohrozit tak lidi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar

protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Uváděná bezletová zóna kolem radaru podle nich neposkytne dostatečnou ochranu a měla by se rozšířit na 50 kilometrů. To je ale až na letiště v Ruzyni. Třicetistránkovou zprávu vypracovali fyzik Petr Pokorný z Fyzikálního ústavu Akademie věd, specialista na radiové vlny Milan Hlobil a vojenský analytik Stanislav Kaucký.

Ministerstvo obrany se závěry studie nesouhlasí. Podle něj je bezletová zóna dostatečná. Nynější závěry expertů se také rozcházejí se zprávou o vlivu radaru, kterou si už dřív nechala vypracovat vláda. Ta zdravotní rizika vyloučila.

Tereza Janouškovcová Bartůňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme