Nové vakcíny proti covidu jsou určené jako booster, poskytují vyšší ochranu proti omikronu, říká Pavlovic

V Česku začíná očkování upravenou vakcínou proti covidu. Látka od firem Pfizer/BioNTech by měla dobře fungovat proti variantě omikronu BA.1. Podle ministerstva zdravotnictví bude zatím k dispozici na některých místech, kde zdravotníci očkují bez registrace. V Praze si pro ni můžou lidé přijít třeba do Fakultní Thomayerovy nemocnice. Podrobnosti o vakcínách i léku paxlovid doplnil pro Radiožurnál náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v nemocnici Bulovka

Do Česka dorazily upravené vakcíny na nové varianty koronaviru od firmy Pfizer/BioNTech (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kolik vakcín s tou upravenou očkovací látkou do Česka dorazilo?
V tuto chvíli jde o několik set tisíc. Postupně nám má během tohoto týdne přijít přibližně 700 tisíc dávek.

A jak to bude s distribucí?
V tuto chvíli jsou vakcíny distribuovány na jednotlivá očkovací místa, praktičtí lékaři a další samozřejmě můžou vakcínu dostat – tak jak jsou zvyklí – přímo u distributora. A po jejím závozu prakticky začít s její aplikací.

Vakcíny na nové varianty koronaviru dorazily do Česka. Lidé se mohou nechat naočkovat od 8. září

Číst článek

Kdy plánujete, že nové vakcíny úplně nahradí ty dosavadní? A co byste potom dělali s těmi zbylými vakcínami, které byly vyvinuté na tu původní verzi koronaviru?
Evropská léková agentura dala doporučení pro užití těchto vakcín jenom jako posilující dávku pro osoby od 12 let. Pro základní dávku zůstává podávání těch původních vakcín. Tyto nové vakcíny jsou schválené jako booster neboli třetí a čtvrtá dávka.

Očkování je tedy přizpůsobené na variantu BA.1. Co ale s těmi variantami BA.4 a BA.5, které už na začátku prázdnin v Česku podle Státního zdravotního ústavu dominovaly téměř z devadesáti procent? Ministr Vlastimil Válek z TOP 09 večer v České televizi řekl, že vakcíny proti těmto variantám přijdou 19. září. Není zbytečné teď dva týdny očkovat vlastně zastaralou vakcínou?
Vzhledem k tomu, že rozdíl mezi omikronem BA.1 a BA.4 je relativně minimální, tak právě tato upravená vakcína poskytuje daleko vyšší ochranu právě proti těmto omikronovým variantám.

Vidíme, že i varianta BA.4 nám začíná ustupovat. A rozhodně je lepší být očkován před možnou přicházející podzimní vlnou nežli potom řešit případné nějaké zásadní zdravotní problémy s proděláním některou covidovou variantou.

OVĚROVNA: Je čtvrtá dávka vakcíny proti koronaviru neschválená? Není to pravda, reaguje ministerstvo

Číst článek

A je vůbec účinné nechat se teď naočkovat jakoukoli upravenou vakcínou, když víme, že virus velmi rychle mutuje?
Posledních několik měsíců jsme opravdu v té mutaci neviděli žádnou zásadní změnu. I nyní jsou dominantní omikronové varianty, které převládly díky své vysoké nakažlivosti. A máme to štěstí, že jsou i méně závažné.

Přesto bych doporučoval lidem – kteří mají už delší dobu od třetí dávky nebo té první posilující, případě nemají dokončené očkovací schéma – aby využili této možnosti a nechali se naočkovat před možnou přicházející podzimní vlnou.

A ještě jedno covidové téma – antivirotikum paxlovid. V kterých případech ho má smysl podávat?
Paxlovid má doplnit monoklonální protilátky, protože jsou skupiny, které tento lék užívat nemohou. V těchto případech budou aplikovány monoklonální protilátky, například molnupiravir. Měl by přijít během následujících dnů a měl by být široce dostupný právě v lékárenské síti.

Petr Král, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme