Nová vláda požádá o důvěru 24. srpna

Novou koaliční vládu jmenoval před polednem prezident Václav Klaus. Kabinet má takové složení, jaké navrhl premiér Stanislav Gross. Prezident novému týmu připomněl, že během následujících dvou let, po které bude pracovat, se toho dá hodně stihnout, a že se snad pokusí o něco jiného než předchozí Špidlův kabinet. Lídři staronové koalice se měli odpoledne sejít kvůli chystanému programovému prohlášení. Schůzka ale odpadla. Na první schůzi vlády se ale rozhodla, že o důvěru požádá 24. srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nová vláda | Foto: Stanislav Peška

Starých tváří neubylo, řekl Václav Klaus při pohledu na nastoupený Grossův tým, když se mu chystal předat jmenovací dekrety. "Rezignace vlády minulé vznikla kvůli tomu, že lidé, občané, voliči vyslali určitý signál, signál, že si přejí změnu vládnutí v naší zemi, a já bych si moc přál, aby toto přání veřejnosti bylo touto vládou vyslyšeno."

Většina dřívějších ministrů si své křeslo udržela. Stanislav Gross si do 18členného kabinetu vybral jen 6 nováčků. Premiér je přesvědčen, že vláda toho i za dva roky může zvládnout dost. "Bude svoji energii věnovat tomu, aby v České republice se vyplácela poctivost, dodržování pravidel. Bude věnovat energii k tomu, aby v České republice byla větší víra v budoucnost, aby v České republice ubývalo lidí, kteří mají strach z budoucnosti, protože jsem přesvědčený, že tato země a lidé, kteří zde žijí, mají potenciál a kapacitu, že k této skepsi není důvod."

Ještě koncem měsíce chce kabinet požádat poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Nová vláda v čele s Grossem už prošla k zámeckým schodům na Malou stranu. V tuto chvíli už by měla být u Úřadu vlády, kde hned začne svou první schůzi.

Lídři staronové koalice se kvůli chystanému programovému prohlášení dnes nesejdou. Přitom schůzku naplánovali na dnešní odpoledne. Náhradní termín schůzky takzvané koaliční devítky zatím politici neurčili, řekl to předseda lidovců Miroslav Kalousek. Proč setkání na Úřadu vlády odpadlo, neví.

Politici ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody-DEU musí během nadcházejících dnů připravit programové prohlášení společné vlády, která rozvede sliby z koaliční dohody. Měli se také dohodnout, kdy Grossův tým předstoupí před poslance se žádostí o důvěru. Podle předpokladů se tak stane 24. srpna.

Markéta Kaclová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme