Nová vyhláška se může dotknout pacientů. Ministerstvo to odmítá

Na zdravotní péči půjde v roce 2012 přibližně stejně peněz jako letos. Počítá s tím návrh nové úhradové vyhlášky. Podrobněji ji má dnes představit ministr zdravotnictví Leoš Heger na mimořádnému shromáždění menších nemocnic z celého Česka. Podle úhradové vyhlášky budou nemocnicím a lékařům pojišťovny platit za péči. Menší nemocnice si ale stěžují, že navrhované navýšení o zhruba tři procenta je nedostatečné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace ledvin v nemocnici Příbram

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Náměstek ministra Petr Nosek už dříve uvedl, že kdyby došlo v ekonomice na nejhorší, nebylo by asi ani na slibované zvýšení platů zdravotníků. Zůstalo by to pak podle něj na managementu jednotlivých zařízení, zda by byla schopna nějaké rezervy najít.

Zdravotní pojišťovny by měly poslat podobnu částku jako letos a loni i podle prezidenta Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka: „Předpokládáme, že objem peněz bude skutečně na úrovni roku 2010. My se bavíme o celkovém objemu peněz. Neřešíme, jestli nemocnice použije peníze na růst platů, nebo na něco jiného. To je vnitřní záležitostí každé nemocnice.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich se vyjadřuje k nové úhradové vyhlášce

Předseda Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje menší zdravotnická zařízení, Eduard Sohlich ovšem upozorňuje, že nemocnice na zvyšování platů nebudou mít prostředky a bude naopak problém s jejich udržením v současné výši.

„Nominálně dostaneme zhruba stejně peněz jako v letošním roce, ale inflace příštího roku, která se očekává zhruba 1,8 procenta a zvýšení DPH, to budou další dvě tři procenta, která devalvují úhradu, takže my opravdu v reálných úhradách dostaneme o dvě až tři procenta méně než v letošním roce,“ vysvětluje.

Úhradová vyhláška v příštím roce neklesne, uklidňuje ministr Heger

Číst článek

Nemocnice původně chtěly, aby dostaly přidáno na platy lékařů odděleně od ostatních úhrad, to se ale nestane. Podle Sohlicha by se odboráři měli se zástupci státu dohodnout na platových podmínkách, protože management nemocnic je v celé věci nevinně.

Zvýšení DPH se projeví hlavně na lécích

„Pan ministr slíbil pro zdravotnictví, pro nemocnice 3,5 miliardy navíc v letošním roce proti roku 2010, ale na DPH, na jeho zvýšení, stát vybere 4 miliardy. To znamená stát ze zdravotnictví vybere víc, než do něj dává,“ souhlasí Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic.

Přístup státu podle něj může vést k dalším konfliktům ve zdravotnictví, kdy se do protestů kromě lékařů připojí i zdravotní sestry a další nemocniční pracovníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Fiala z Asociace českých a moravských nemocnic považuje slibované navýšení za nedostatečné

Pacientů se podle ministerstva nová úhradová vyhláška nijak nedotkne. S tím ale Fiala nesouhlasí. Podle něj by na novou vyhlášku mohli pacienti naopak doplatit. Domnívá se, že malá zdravotnická zařízení budou muset odmítat některé neakutní případy.

„Naše nemocnice dělají 70 až 80 procent podílu akutní péče. Jakmile se nám úhrady sníží na 95 procent, musíme 5 procent pacientů odmítnout. A pokud vyčerpáme finance od pojišťoven, posílat je do těch nemocnic, které ještě rezervy mají – do fakultních, do velkých nemocnic,“ vysvětlil Fiala.

Rozpočet nemocnic navíc silně ovlivňuje chystané zvýšení DPH, které se projeví především na potravinách a lécích, dodává Fiala:

„V podstatě léky až na jednu výjimku v žádné zemi Evropské unie nejsou zdaněny. To je nebývalá věc. Z 80 miliard, které se dají na léky, tak z toho 12 miliard se bude platit státu zpět na DPH. Vždyť to je téměř hanebné vybírat na nemoci a nemocných.“

Posílení ambulantní péče na úkor finančně náročnější hospitalizace

Malé nemocnice se také brání postupu zdravotních pojišťoven, které chtějí vypovědět dosavadní smlouvy všem nemocničním zařízením. Podle Asociace českých a moravských nemocnic jde o nedovolenou kartelovou dohodu a obrátila se kvůli tomu na antimonopolní úřad.

Nemocnice se nebrání restrukturalizaci, říká Sohlich a chápe, že se medicína vyvíjí, změny by se ale neměly provádět šokem.

Zdravotníci možná příští rok nedostanou přidáno vůbec

Číst článek

„Nemocnice to jsou velké organizace, to jsou velké firmy, které mají stovky zaměstnanců, a tam každá změna, která je avizovaná, má dlouhou odezvu. Já nepředpokládám, že se s pojišťovnami domluvíme hned v lednu, ta jednání se potáhnou určitě v průběhu první poloviny roku a nemocnice, které budou muset restrukturalizovat péči, budou mít velice málo času, aby změny provedly,“ vysvětluje.

Pacient s léky | Foto: Tomáš Adamec

Nejvíce ekonomicky ohrožené změnami jsou prý malé nemocnice, u nich údajně dokonce hrozí, že by mohla ze zdravotní sítě vypadnout.

„Co se týká restrukturalizace, tak tam žádáme, aby tato záležitost byla projednána v širší odborné veřejnosti, protože to rozhodnutí o zrušení 10 tisíc lůžek bylo uděláno opravdu nešťastně u úzkého stolu bez prodiskutování všech souvislostí,“ představuje stanoviska Asociace.

Patricie Polanská, Lenka Jansová, Tomáš Pavlíček, Kristina Winklerová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme