Nová vyhláška umožní České poště uzavřít až 2 tisíce poboček

Česká pošta může zrušit až dva tisíce poboček, tedy více než dvě třetiny současných provozoven. Prohlásil to dnes mluvčí České pošty Ivo Mravinac s odvoláním na novou vyhlášku, která vstoupila v platnost v lednu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Je to spodní limit, pod který se pošta nemůže v žádném případě dostat. Pošta bude rozhodně měnit poštovní síť, je to nutné, protože je opravdu zastaralá, ale přiblížit se k tomuto číslu pošta rozhodně nemá v úmyslu,“ zdůraznil Mravinac.

Vyhláška mimo jiné stanovuje maximální docházkovou vzdálenost k poště na deset kilometrů a určuje, že pošta musí zůstat v obcích, kde žije nejméně 2,5 tisíce obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí České pošty Ivo Mravinac a starosta Černé nad Orlicí a místopředseda Svazu měst a obcí Josef Bezdíček v pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu

Mravinac upozornil, že nejde přímo o zavírání poboček. „Pouze měníme formu obsluhy. Jdeme evropskou cestou, kdy poskytovatelem poštovních služeb může být partner, se kterým uzavřeme mandátní smlouvu a který provozuje takzvané franšízy,“ doplnil.

Například rakouská pošta má podle něj pouze 400 poboček, ale 1400 franšíz. „Zatímco my máme 3300 poboček a do dnešního dne zatím 81 franšíz,“ dodal mluvčí České pošty.

Převádění poboček České pošty na franšízy by bylo za určitých podmínek přijatelné například pro Svaz měst a obcí. „Pakliže by se subjekty dohodly a služby byla zabezpečena, tak jak byla doteď, tak by to bylo možné. Ale je nutné se domluvit s místními samosprávami,“ řekl starosta Černé nad Orlicí a místopředseda Svazu měst a obcí Josef Bezdíček.

„Protože když tam vstoupí nový subjekt, jako je podnikatel, nikdo nám nezabezpečuje, že tento podnikatel může skončit a pak jsou obce bez poštovních služeb. A tady už by pošta nehrála vůbec žádnou roli,“ uzavřel Bezdíček.

Jan Richter, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme