Nová vyhláška zavádí písemný souhlas pacienta s rizikovým zákrokem

Lepší komunikaci lékaře s pacientem by měla přinést vyhláška o zdravotnické dokumentaci, která dnes začala platit. Mimo jiné pacientům zaručuje přímo od lékaře informace o druzích léčby a jednotlivých krocích, které podniká. Zásadní novinkou je tak zvaný informovaný souhlas. Nově jej budeme podepisovat před každým těžším zákrokem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústřední vojenská nemocnice

Ústřední vojenská nemocnice | Foto: Marián Vojtek

Podrobné informace o zdravotním stavu, léčbě i nabídku alternativních možností léčby by měla přinést vyhláška o zdravotnické dokumentaci. Ta mimo jiné zavádí informovaný souhlas. Pacienta by měl lékař vždy před závažným zákrokem seznámit s tím, co ho čeká. Souhlas pacient potvrdí podpisem.

"Pacient musí být seznámen a podepsat souhlas, že byl obeznámen, proč se to vyšetření dělá, jaký přinese užitek a jaká možná rizika mohou z toho vyšetření pro něj plynout," vysvětlil Českému rozhlasu smysl informovaného souhlasu jeden z autorů vyhlášky, bývalý ministr zdravotnictví David Rath.

Rathovu podobu vyhlášky současný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek upravil - lékařům dal v rozhodování o tom, ke kterému zákroku potřebují písemný souhlas větší volnost.

Třicetiletý Jaroslav Janečka ze Zlína podstoupil několik operací. Podobná vyhláška podle něj velký smysl nemá. "Nevidím důvod, proč bych měl do dost odborné činnosti, na kterou je potřeba velmi kvalifikované vzdělání, mnoho let praxe a zároveň velká zodpovědnost, zasahovat. Nevím, proč bych měl lékařům říkat, proč mne mají léčit a jak mne mají léčit," myslí si Janečka.

Podobnou úpravu vítají právníci. Písemný souhlas je v případě sporu vždy průkaznější než informace, kterou dá lékař pacientovi ústně. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt říká, že vyhláška má chránit obě strany. "Na jedné straně je zdravotnické zařízení, jehož zájmem je mít ten podpis pacienta a být chráněn před nějakými případnými spory, na druhou stranu, a to je hlavní smysl informovaného souhlasu, jde o to, aby lékaři komunikovali s pacienty," vysvětluje Cikrt.

Podpis se nebude týkat neodkladné péče a zákroků, které už právní předpisy upravují - například transplantace.

Marie Matúšů, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme