Nové autolékárničky jsou podle záchranářů horší než ty minulé

Jsou to dva měsíce, co musí být v autech nové lékárničky. Proti starým v nich přibylo několik věcí, například termofólie, nůžky, rouška, resuscitační maska a leták s první pomocí. Jak složitý leták, tak dýchací maska jsou ale podle záchranářů krokem zpět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autolékárnička – výrobce Hartmann-Rico | Foto: Petr Jansa

Záchranáři tvrdí, že to lidem z ministerstva opakovali už v připomínkovém řízení, ti ale na ně nebrali zřetel. Znovu se o tom mluví až teď, protože středočeští záchranáři mají za sebou dva měsíce školení laiků s novými lékárničkami a teď vyhodnotili svá data.

Z nich vyplynulo, že resuscitační masky zdržují, stejně jako luštění složitých letáků s postupem při první pomoci. Záchranáři při školeních dávají frekventantům kurzů za úkol sestavit dýchací masku – je totiž v lékárničce rozložená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Kološ mluví o nových autolékárničkách ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Už na skládání ztroskotá 45 procent lidí. Celých 35 procent z těch, kteří masku zvládnou poskládat, si masku nasadí na sebe místo na pacienta a 30 procent ji dá pacientovi obráceně. To znamená, že maska je nejen nefunkční, ale připraví vás asi o dvě minuty, což hraje při záchraně pacienta obrovskou roli.

Maska ale musí v lékárničce být, jinak řidiči riskují pokutu od policisty až dva tisíce korun. Autolékárnička musí být kompletní.

Záchranáři léta opakují stejnou „mantru“: když vidíte nehodu, vytočte linku 155, zabezpečte sebe, místo nehody a pak jednejte rychle a podle pokynů z linky 155. Důležitý je tu čas, respektive okysličený mozek zraněného, proto je ze všeho nejdůležitější masáž srdce a pak daleko potom všecko ostatní.

Z tohoto pohledu jsou tedy resuscitační masky krokem zpět, neboť okrádají o drahocenný čas. To poselství záchranářů je jasné: vozte masky v lékárničkách, ale při zachraňování si s nimi nelámejte hlavu a nechte se s důvěrou navádět od specialistů z linky 155.

Motožurnál nedávno dělal i velký redakční test lékárniček, z něhož vyplynula spousta zajímavých věcí. Test, stejně jako další praktické rady, jsou 24 hodin denně dostupné na motozurnal.rozhlas.cz.

Petr Kološ, Daniela Karafiátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme