Nové byty pro poslance si prohlédli novináři

Poslanci dostanou klíče od svých nových služebních bytů v pražské Nerudově ulici na konci prázdnin. Čtvrtmiliardová rekonstrukce památkově chráněného domu na Malé Straně se totiž teprve chýlí ke konci. Po řadě žádostí o prohlídku k ní dnes novináři konečně dostali povolení. Stalo se tak poté, co šéf sněmovny Lubomír Zaorálek koncem minulého týdne přiznal, že informace o 47 nových poslaneckých bytech nebyly úplné a dostatečně průhledné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jeden z bytů pro poslance

jeden z bytů pro poslance | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

V této chvíli je zcela hotovo 32 garážových stání v podzemí domu, samotné byty jsou těsně před dokončením. "Nejmenší byt je tady 35 metrů čtverečních, to jsou více méně podkrovní prostory, největší byt má 98 metrů," popisuje architekt Zbyněk Pšenička.

Ze 47 bytů je dokončen a kompletně zařízen zatím jen jediný, vzorový: v ložnici je široká postel pro dva, modrá kuchyň je vybavena dvouvařičem a odsavačem par, z pracovny bude mít budoucí nájemník výhled na Petřín.

Do dalších bytů se zatím nemůže. "Tam ještě řádí řemeslníci. Vždycky se většinou na té stavbě dělá jeden byt, tak aby bylo vidět, co to pak bude obnášet," říká František Polák z Metrostavu, který dům přestavuje.

Vše prý bylo v dezolátním stavu, stát nechal už před lety starobylý dům úplně zchátrat. "Byl prakticky na demolici," dodává František Polák.

Architekt nezapomněl na nic - ani na ostrahu domu. "Kamerový systém více méně sleduje ten prostor ve vnitřních dvorech." Kdo bude kde bydlet, to už si 47 poslanců vylosovalo před časem.

Jak a za kolik bydlí "přespolní" poslanci v Polsku?

komplex polského parlamentu | Foto: Pavel Novák

Součástí komplexu parlamentu v centru Varšavy je i poslanecký hotel s restaurací. Většina zákonodárců, kteří na zasedání Sejmu nebo Senátu dojíždějí ze vzdálenějších volebních obvodů, jeho služeb využívá. Všechny pokoje v něm jsou jednolůžkové s koupelnou, rozhlasovým přijímačem a televizorem. Poslanci za toto ubytování nic neplatí.

Pokud se stane, že v parlamentu zasedá více poslanců a senátorů, kteří nemají bydliště ve Varšavě a kapacita hotelu nestačí, může si lidem zvolený zástupce najít ve městě ubytování sám. Kancelář Sejmu mu zaplatí nájem ve výši maximálně 2000 zlotých - tedy asi 14 a půl tisíce korun. Pokud by nájem přesahoval tuto částku, musí si poslanec nebo senátor rozdíl doplatit ze svého.

Poslanecké byty neznají ani v Rakousku

U našich jižních sousedů nezajišťuje poslancům byty ani vláda ani parlament. Rakouští zákonodárci přijíždějící do Vídně z devíti spolkových zemí nedostávají na své výdaje paušální finanční příspěvky, vše musí dopodrobna vyúčtovat.

Poslanci, kteří potřebují přes týden ve Vídni bydlet, si sami jednotlivě zajišťují ubytování v hotelu nebo si pronajímají byty. Poplatky za ně se zahrnují do celkové částky, kterou mají měsíčně k dispozici na výdaje spojené s činností poslance parlamentu. K dispozici je jim limitovaný obnos a výdaje každého eura musí přesně doložit účty.

Němečtí poslanci si bydlení platí ze svého

V Německu mají poslanci a vládní úředníci k dispozici celý obytný blok na břehu řeky Sprévy. Jde o standardní ubytování, které nevyniká nad běžné bytové poměry v Německu a liší se podle zastávané funkce. Představa, že by byty poslanců a státních úředníků byly dotovány nebo zcela zdarma, je v německých podmínkách utopií - veřejné mínění by to prostě nedovolilo.

Pavel Novák, Marie Woodhamsová, Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme