Nové elektroměry by měly umožnit sledovat přesnou spotřebu na počítači

On-line sledování spotřeby elektřiny - to by mohly zajistit nové elektroměry. Chce je zavést předseda lidovců Jiří Čunek. Každý by podle něj měl pak přesný přehled o tom, kolik elektrické energie odebere. Vyúčtování by se dělalo každý měsíc a neplatily by se zálohy na elektřinu. Nový elektroměr by stál asi tři tisíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektroměr

Podle Jiřího Čunka by nové elektroměry také odstranily neshody mezi dodavateli a zákazníky a umožnily účinně postihovat černé odběry elektřiny: "Distributor by na svých počítačích přesně věděl kdo, kolik a v jakém čase elektrickou energii odebírá. Také by věděl, že se někde přestala energie odebírat, nebo že se její odběr rapidně snížil. Následně by potom mohl elektroměr překontrolovat."

I distributoři elektrické energie by nové elektroměry, které ukazují spotřebu on-line, uvítali. ČEZ je teď testuje ve východních Čechách u dvou tisíc domácností a připravuje jejich rozšíření na padesát tisíc.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž ale říká, že problém je v jejich ceně: "Náklady spadají do regulované části ceny a regulátor to do ní promítne. Otázkou je, jak rychle je regulátor ochoten připustit, že by se to do ceny promítlo. Řádově jde o desítky miliard korun."

Přečtěte si také:
Podnikání v energetice bude jednodušší a přehlednější - novelu schválil Senát
ČEZ: rekordní zisk versus cena elektřiny
ČEZ splnil očekávání. Ale čí?

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme