Nové elektroměry by měly umožnit sledovat přesnou spotřebu na počítači

On-line sledování spotřeby elektřiny - to by mohly zajistit nové elektroměry. Chce je zavést předseda lidovců Jiří Čunek. Každý by podle něj měl pak přesný přehled o tom, kolik elektrické energie odebere. Vyúčtování by se dělalo každý měsíc a neplatily by se zálohy na elektřinu. Nový elektroměr by stál asi tři tisíce korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektroměr

Podle Jiřího Čunka by nové elektroměry také odstranily neshody mezi dodavateli a zákazníky a umožnily účinně postihovat černé odběry elektřiny: "Distributor by na svých počítačích přesně věděl kdo, kolik a v jakém čase elektrickou energii odebírá. Také by věděl, že se někde přestala energie odebírat, nebo že se její odběr rapidně snížil. Následně by potom mohl elektroměr překontrolovat."

I distributoři elektrické energie by nové elektroměry, které ukazují spotřebu on-line, uvítali. ČEZ je teď testuje ve východních Čechách u dvou tisíc domácností a připravuje jejich rozšíření na padesát tisíc.

Mluvčí ČEZu Ladislav Kříž ale říká, že problém je v jejich ceně: "Náklady spadají do regulované části ceny a regulátor to do ní promítne. Otázkou je, jak rychle je regulátor ochoten připustit, že by se to do ceny promítlo. Řádově jde o desítky miliard korun."

Přečtěte si také:
Podnikání v energetice bude jednodušší a přehlednější - novelu schválil Senát
ČEZ: rekordní zisk versus cena elektřiny
ČEZ splnil očekávání. Ale čí?

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme