Už přes rok je v Nových Hradech zavřená lékárna. Zdarma proto jezdí ‚lékobus‘ do sousedního města

Některým malým obcím a městům s méně než pěti tisíci obyvateli schází lékárny. Podle České lékárnické komory se jejich provoz z různých důvodů ekonomicky nevyplácí. S tímto problémem se potýkají například Nové Hrady na Českobudějovicku, kde je lékárna zavřená už přes rok. Město proto dvakrát týdně zdarma vypravuje speciální „lékobus“ do sousedních Trhových Svinů.

Nové Hrady Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékárna, ilustrační foto

Česká lékárnická komora za jeden z hlavních problémů označuje nízké úhrady z pojišťoven, které navzdory inflaci zůstávají posledních deset let stejné (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Stávající nájemce, který má pořád lékárnu pronajatou, nás průběžně informuje o tom, že hledá magistru, nebo magistra, ale bohužel zatím se mu nepodařilo žádného nového zaměstnance sehnat. A bez personálu s potřebným vzděláním prostě není možné lékárnu provozovat,“ popisuje starosta Vladimír Hokr.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Nových Hradech, kde lidem chybí lékárna, natáčel Matěj Vodička

Město proto přišlo s provizorním řešením ve formě speciální autobusové linky. „Lékobus bezplatně doveze obyvatele do Trhových Svinů, kde jsou dvě lékárny. Mysleli jsme, že to budou využívat zejména pacienti, kteří přijdou rovnou od lékařky. Od jara jezdí lékobus dvakrát týdně a zájem tomu odpovídá,“ říká starosta.

Vedení města se zároveň snaží najít nového nájemce lékárny. „Máme gentlemanskou dohodu s dosavadním nájemcem, že pokud bychom sehnali někoho jiného, smlouva se bez problémů ukončí. Zatím ji ale ukončovat nechceme, když nevíme, jestli by nějaký jiný nájemce byl,“ doplňuje Vladimír Hokr.

Lékařů je málo a péče o pacienty na lůžku je neustálá. Přesčasy situaci nepokryjí, říká ředitel nemocnice

Číst článek

Službu lékobusu využívá například Josef Beneš, který pravidelně potřebuje jeden druh léků.

„Pro starší lidi je to dobré, že nemusí jet vlastním autem, nebo čekat dlouho na normální spoj. Takhle se jede hned zpátky,“ pochvaluje si. Podobnou službu pro své obyvatele zajišťuje třeba i Horní Planá na Českokrumlovsku.

Česká lékárnická komora za jeden z hlavních problémů označuje nízké úhrady z pojišťoven, které navzdory inflaci zůstávají posledních deset let stejné.

„Tím pádem jsou lékárny samozřejmě v ekonomické nejistotě. Na malých městech navíc většinou fungují nezávislé lékárny, které nepatří do nějakého velkého řetězce a provozovatelem je většinou samotný lékárník,“ uvádí mluvčí komory Michaela Bažantová.

Novohradská radnice momentálně řeší také absenci zubaře. Jedná kvůli tomu s okolními obcemi a městy, jako jsou České Velenice nebo Horní Stropnice.

Matěj Vodička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme