Nové kamiony budou muset mít od srpna digitální tachografy

Nově registrované kamiony by měly mít od pátého srpna nainstalovány digitální tachografy. Počítá s tím nařízení, které dnes projedná vláda. Přístroje budou lépe kontrolovat, jestli řidiči dodržují povinné přestávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

silniční kontrola

silniční kontrola | Foto: Trutnov

Povinné bezpečnostní přestávky vloni v Česku nedodržoval každý osmý řidič. Alespoň to vyplývá z policejních kontrol. Právě tomu mají digitální tachografy zabránit.

Průběh jízdy bude možné kontrolovat i rok zpátky. V současné době se používají takzvané kotoučky, tedy analogové přístroje. Mnoho řidičů ale zná různé finty, jak tato zařízení oklamat.

Digitální tachografy budou nejprve nainstalovány do všech kamionů vyrobených po letošním pátém srpnu. Ve všech nákladních vozech v Evropské unii mají být od začátku příštího roku.

Nová technika měla být v Evropské unii zavedena již loni, ale Evropská komise přistoupila na roční skluz. Nyní však již nevyslyšela volání z Evropského parlamentu, aby se termín opět o rok posunul.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme