Nové metody léčby by už letos mohly pomoci onkologickým pacientům

O nových metodách léčby rakoviny budou ve čtvrtek a v pátek diskutovat v Praze onkologové, a to na třetím pražském mezioborovém onkologickém kolokviu. Jeho program chtějí představit dnes.Budou mluvit třeba o moderních lécích, které by mohly v Česku už letos dostat někteří pacienti se zhoubnými melaniny, tedy nádory kůže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přednosta Onkologické kliniky VFN Luboš Petruželka zmínil také výzkum proteinu SUMO | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Podle ředitele kolokvia, profesora Luboše Petruželky, by měly být k dispozici dvě nové cílené metody léčení.

„Jedny využívají ovlivnění imunitní reakce pomocí protilátky, která je schopna reakci ovlivnit. Druhým lékem je lék, který přímo zasahuje cílovou strukturu, která se u určitého procenta melanomů vyskytuje a lze ji tedy na základě molekulárního vyšetření přesně určit, takže dá se říct, že ty pacienty můžeme vybrat na základě jeho molekulárního profilu,“ řekl Luboš Petruželka.

Mluvil také o moderních lécích, které by mohli v Česku už brzy dostat někteří pacienti s rakovinou prostaty.

„Zajímavou indikací jsou protinádorové vakcíny, které se začínají uplatňovat v léčbě karcinomu prostaty, které již byly prokázány na základě klinických studií. A tady v České republice je velký projekt vlastního výzkumu těchto vakcín, takže možná se dočkáme i vlastního vývoje a tyto vakcíny by mohly být dostupné i pro naše pacienty,“ uvedl Luboš Petruželka.


Lenka Jansová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme